Domov / POLITIKA / Slovensko ide predsedať Únii, máme päť priorít pre Európu

Slovensko ide predsedať Únii, máme päť priorít pre Európu

BRATISLAVA – Od 1. júla bude Slovensko predsedať Rade Európskej únie. Koordinovať budeme európsku dvadsaťosmičku presne pol roka.

Politici už teraz končia s prípravami. Dôležité sú nielen technické záležitosti, ale i témy, o ktorých chceme ako krajina prioritne hovoriť.

Päť hlavných bodov

Na úrade vlády predstavili päť hlavných bodov. Ide o zamestnanosť, posilnenie hospodárskeho rastu a trhu, energetiku, migráciu a rozširovanie a vonkajšie vzťahy.

“Presné priority nášho predsedníctva, ktoré budú tri alebo štyri, bude vláda schvaľovať v júni,” uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Realita môže program zmeniť

Premiér i šéf diplomacie ale pripúšťajú, že napísané priority sú jedna vec, druhou sú okolnosti, ktoré sa v Európskej únii môžu stať, môžu tento program okamžite zmietnuť zo stola.

Viac..  Poľsko chce bojovať proti chorému mäsu na pultoch, potrebujú stovky inšpektorov

“Rizikom napríklad môže byť otázka, ako vyriešiť grécku krízu. Druhé riziko vidíme v projekte Nordstream 2. Treťou okolnosťou, ktorá môže meniť naše priority, je referendum Veľkej Británie naplánované na 23. júna. Sú tu tiež riziká, ktoré sú spojené s migráciou a bezpečnostné otázky,” vyratúval premiér Robert Fico.

Jednoduché slová

Vláda chce predsedníctvo využiť aj na to, aby Slováci boli o niečo bližšie Európskej únii a aby lepšie pochopili jej význam. “Ako funguje, ako pracuje, aké má bolesti a aké má radosti,” dodal Fico.

“Na tento účel chceme použiť normálny ľudský jazyk,” dodal premiér.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

kyberneticke utoky, pocitac

Dezinformačné stránky propagujú podľa výskumu pred eurovoľbami najviac Kotlebovu a Kollárovu stranu

BRATISLAVA – Monitorované dezinformačné stránky na Slovensku propagujú pred eurovoľbami najviac Kotlebovu Ľudovú stranu Naše …