EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Jana Žitňanská: Lepšie možnosti nájsť si prácu v zahraničí – portál EURES prejde zmenami
Jana ZITNANSKA
Europoslankyňa Jana Žitňanská. PHOTO: archív JŽ.

Jana Žitňanská: Lepšie možnosti nájsť si prácu v zahraničí – portál EURES prejde zmenami

“Vždy sa snažím, aby si občania mohli nájsť prácu predovšetkým u nás doma, na Slovensku. Veľa ľudí ale túži po pracovnej skúsenosti v zahraničí a EURES je služba ktorá im v tom môže výrazne pomôcť”, reaguje na rokovania o konečnej podobe nového nariadenia o tzv. sieti EURES slovenská europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA).

Sieť služieb zamestnanosti, prístupe pracovníkov k službám v oblasti mobility a ďalšej integrácii trhov práce, skrátene známej ako EURES poznajú občania EÚ predovšetkým ako webový portál, ktorý ponúka možnosti vyhľadávania voľných pracovných miest v zahraničí a poskytuje stručné informácie o pracovných podmienkach v rôznych krajinách EÚ. V týchto dňoch sa v Bruseli rokuje o jeho novej podobe. Schválenie sa očákava na aktuálnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) tento štvrtok. Po prijatí zmien dostane EURES lepšiu inštitucionálnu oporu, rozšíri sa ponuka pracovných príležitostí a sprostredkovávať prácu budú môcť po splnení podmienok rôzni poskytovatelia, nielen úrady práce ako je tomu v súčasnosti.

Na príprave nového, pozmeneného EURESu pracovali poslanci EP niekoľko mesiacov. Členkou úzkeho vyjednávacieho tímu bola aj slovenská poslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). “Pri rokovaniach pre mňa boli prioritné dve veci: aby sa dosiahla vyvážená dohoda pri zverejňovaní pracovných miest zamestnávateľmi a aby sa pri voľnom pohybe pracovnej sily nezabúdalo na ľudí so zdravotným postihnutím a zásadu nediskriminácie.” Znenie nariadenia tak zabezpečuje, že niektoré pracovné miesta môžu ostať nezverejnené. Týka sa to napríklad dotovaných miest, stáží, alebo pozícií, pre ktoré má zamestnávateľ dôvody pozície nezverejniť.

Viac..  V obchodoch prebiehajú kontroly pre choré mäso. Dostať sa malo aj na slovenské pulty

“Mnohí si tiež povedia, že mobilita pracovnej sily sa týka najmä mladých a zdravých. Ja ale verím že možnosti uplatnenia porastú aj pre ľudí so zdravotným postihnutím. Pri každom návrhu na ktorom v EP pracujem sa preto snažím, aby vytváral priestor aj im. Práve preto budú informácie, ktoré bude poskytovať EURES, v podobe ktorá dostupne a užívateľsky zrozumiteľne umožňuje prístup osobám so zdravotným postihnutím.”

Tieto informácie sa poskytujú nielen o pracovných miestach, ale aj o pracovnoprávnych podmienkach, ako napríklad nárokoch na dôchodok, sociálnom poistení alebo zdravotnom poistení v krajine alebo v mieste zamestnania.

EURES už nebude po novom ponúkať len pracovné miesta, ale rozšíri sa aj o ponuku učňovskej prípravy a stáží, posilnia sa cezhraničné partnerstvá a ponuka práce v navzájom susediacich členských štátoch a do poskytovania služieb pre občanov sa budú môcť zapojiť nielen úrady práce, ale napríklad aj mimovládne organizácie alebo súkromní poskytovatelia služieb zamestnanosti.

O dac

Odporúčame pozrieť

Sophia in ‘t Veld

Právny štát na Slovensku: Europoslanci majú obavy z korupcie, podvodov a zneužívania eurofondov

Poslanci vyjadrili v utorok vážne obavy nad stavom boja proti korupcii a organizovanému zločinu, ale …