Ako zaradiť migrantov do európskeho pracovného trhu?


O tejto otázke diskutovali spoločne s medzinárodnými odborníkmi členovia zamestnaneckého výboru. Európa v súčasnosti čelí najväčším migračným vlnám od čias druhej svetovej vojny. Títo ľudia utekajúci pred vojnou a biedou by to mali v EÚ určite ľahšie, ak by si tu vedeli nájsť zamestnanie. Ako im to umožniť? Prečítajte si, čo si o tom myslia poslanci a experti.

Integrácia a sociálne zaradenie utečencov je podľa spravodajcu Branda Benifeiho (S&D, IT) vysoko “politizovaná otázka,” ktorá sa týka azylovej politiky, medzinárodnej ochrany, pracovného trhu i diskriminácie. Európske politiky sú rozriešené a EÚ má v niektorých oblastiach skôr obmedzené kompetencie. V praxi to znamená, že každá krajina má pre utečencov, ktorí by sa tam chceli zamestnať, iné pravidlá.

Ako dať utečencom prácu?

Denis Haveaux, riaditeľ európskej kancelárie Červeného kríža, si myslí, že ak chceme utečencov úspešne integrovať, nemali by sme sa sústrediť len na “ich začlenenie do trhu práce.” Podľa jeho slov potrebné zabezpečiť i “zlučovanie rodín, prístup k zdravotnej starostlivosti, psychosociálnu podporu a rehabilitáciu, právne poradenstvo i jazykové kurzy.”

Problém stále prestavuje dĺžka vybavovania žiadostí o azyl. Poukázala na to Hala Akari so sýrskej národnej utečeneckej asociácie a švédskeho ľudového hnutia Mariestad. Chýbajú nám i spoločné štandardy na uznávanie kvalifikácií a hodnotenie sociálnych zručností. Jean Lambertovú (Zelení/ESA, UK) napríklad zaujímalo, ako nájsť “systematický spôsob na hodnotenie zručností, s ktorými títo ľudia prichádzajú.”

“Z dnešných utečencov sa nesmú stať zajtrajší dlhodobo nezamestnaní,” zhrnul celú problematiku Wolfgang Mueller z nemeckej federálnej zamestnaneckej agentúry.

Viac..  Eugen Jurzyca o dotovaní výroby čipov: Komisia predpovedá ich nedostatok, pritom už dnes začína byť na trhu ich prebytok

V tejto oblasti sa natíska i otázka, či by sa pracovná integrácia utečencov mala financovať z dotácií a grantov. Nemecká sociálna demokratka Jutta Steinruck si myslí, že “s každým, kto si v Európe hľadá prácu, by sa malo zaobchádzať rovnako a nezáleží na tom, či sú to občania EÚ alebo ľudia z iných častí sveta.”

Ukážme našu solidaritu a hodnoty

Podľa Ryszarda Cholewinskeho, odborníka na migráciu z Medzinárodnej organizácie práce, by mali členské štáty prekonať svoj “nedostatok solidarity.” Francúzska ľudovkyňa Elisabeth Morin-Chartier pripomenula, že Európa by sa teraz mala oprieť o svoje základné hodnoty a snažiť sa tak prebiť všetky formy xenofóbie. “Európa ľudí priťahuje práve svojimi hodnotami,” dodala.

Aké výzvy nás čakajú?

Nie každý súhlasil so všetkými navrhovanými opatreniami na integráciu utečencov. Poľský konzervatívec Czeslaw Hoc označil niektoré body za “zbožné priania.” Každá krajina má podľa neho “svoju vlastnú identitu a integrácia bez asimilácie je utópiou.”

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

nezamestnanost

Nezamestnanosť v únii v júni medzimesačne stagnovala na úrovni 6 %

Nezamestnanosť v eurozóne podľa sezónne upravených údajov bola v júni 6,6 percenta, čiže sa v …