Kostadinka Kuneva o ochrane opatrovateliek a pomocníc v domácnosti

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť prijal návrh správy, v ktorej požaduje Komisiu, aby povzbudzovala členské štáty k prijímaniu iniciatív na ochranu práv opatrovateliek a pracovníčok v domácnosti. “Ak budú tieto profesie právne regulované, podarí sa nám znížiť obchodovanie so ženami a ich zneužívanie,” vysvetľuje spravodajkyňa Kostadinka Kuneva (GUE/NGl, Grécko). V apríli bude o správe hlasovať celé parlamentné plénum.

Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť prijal váš návrh správy o pracovníčkach v domácnosti a opatrovateľkách. Čo všetko vo vašej správe požadujete?

Ide o iniciatívnu správu výboru pre práva žien, ktorá sa týka sektora zamestnávajúceho 2 pol milióna ľudí v EÚ a 52 miliónov ľudí na celom svete. A to hovorím len o oficiálnych číslach. Približne 29,9% pracovníkov v domácnosti je úplne vyňatých z vnútroštátnych pracovnoprávnych predpisov. Výsledkom potom je, že títo ľudia sú často diskriminovaní, zle sa s nimi zaobchádza a nútia ich pracovať za nevyhovujúcich podmienok. A prisťahovalci sú na tom ešte horšie.

Výbor pre práva žien preto vyzýva Komisiu, aby podnikla kroky na prijatie legislatívnych a nelegislatívnych iniciatív, ktoré by upravovali prácu v domácnostiach a opatrovníctvo.

Viac..  Europarlament schválil dočasné pravidlá pre odhaľovanie zneužívania detí na internete

Aký veľký je tento problém a prečo tu potrebujeme celoeurópsku legislatívu?

83% pracovníkov v domácnosti na celom svete predstavujú ženy, pričom veľké percento týchto žien sú prisťahovalkyne. Ak budeme túto profesiu regulovať, budeme môcť znížiť obchodovanie so ženami a ich zneužívanie.

Má táto správa niečo do činenia s vašimi osobnými skúsenosťami?

Ako imigrantka som v Grécku robila pre upratovačskú firmu. Sama som nikdy nepracovala v domácnostiach, no mám príbuzných alebo priateľov, ktorí s touto prácou majú skúsenosti. Strela som veľmi veľa žien, ktoré sa sťažovali na zlé pracovné podmienky. A ako tajomníčka gréckych odborov pre upratovačov a domáci personál som riešila mnohé takéto prípady.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …