EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Jana Žitňanská: Ak sa raz Irán zmení, zásluhu na tom budú mať najmä ženy
Jana Žitňanská
Europoslankyňa Jana Žitňanská s Maryam Rajavi v Európskom parlamente. PHOTO: archív JŽ.

Jana Žitňanská: Ak sa raz Irán zmení, zásluhu na tom budú mať najmä ženy

Po mesiacoch vyjednávania sa v júli minulého roku 6 svetových mocností, Európska únia a Irán vo Viedni konečne dohodli. Irán prisľúbil obmedzenie jadrového programu a výmenou za to boli zrušené medzinárodné sankcie, vrátane odblokovania bankových účtov Iránu v zahraničí. K rýchlym zmenám teraz dochádza najmä v oblasti obchodu, európsky trh a Irán sa navzájom otvárajú. 

Europoslankyňa Jana Žitňanská je od začiatku svojho mandátu členkou Skupiny priateľov slobodného Iránu (angl. Friends of free Iran), ktorá podporuje iránsku opozíciu a poukazuje na porušovanie ľudských práv v tejto krajine. Aj keď sa prezident Hasan Rúhání na svojom nedávnom turné po Európe prezentoval ako umiernený vodca, počet trestov smrti počas jeho vlády rekordne narástol. Spýtali sme sa Jany Žitňanskej, ako vidí budúcnosť Iránu ona a ako zástupcovia opozície, s ktorými sa pravidelne stretáva.

Nedávno navštívil Brusel iránsky minister zahraničných vecí Javad Zarif, ktorý sa stretol s Federicou Mogherini, ako aj s poslancami z výboru pre zahraničné veci. Na tom stretnutí ste boli aj Vy napriek tomu, že zahraničné veci nepatria medzi Vaše priority. Prečo?

Dianie na Blízkom východe, vojna v Sýrii a šíriaci sa terorizmus sú témy, ktoré sú dôležité aj pre nás a našu bezpečnosť. Navyše, uzavretie jadrovej dohody s Iránom považujem za dôležitý medzník v histórii. Bola som zvedavá, ako sa iránsky minister zahraničných vecí postaví k otázke ľudských práv, nakoľko Irán patrí medzi krajiny s najvyšším počtom popráv a vo väzeniach sa často ocitnú aj kritici režimu, nevynímajúc ženy. 

Irán je veľmi kontroverzná krajina. Na jednej strane sa svet teší z dohody a z budúcich obchodných možností, na strane druhej čelí Rúháního režim veľkej kritike. Ako vnímate túto dohodu vy a Vaši kolegovia? 

Dohoda o jadrovom programe Iránu je veľmi dôležitá, a veľký podiel má na nej práve Európska únia a diplomatické rokovania Federici Mogherini. Nielenže obmedzuje hrozbu využitia jadrových zbraní Iránom, ale konsenzus otvoril brány aj lepším hospodárskym vzťahom s touto krajinou. Koniec hospodárskej izolácie môže pozitívne ovplyvniť celý región. Nemôžeme však zabúdať na to, že v Iráne nie je demokracia a nemá otvorenú trhovú ekonomiku. Preto aj zo zákaziek, ktorých bude teraz pribúdať, budú profitovať len spoločnosti napojené na štát. 

V roku 1981 ako odpoveď na „Iránsku revolúciu“ vznikla exilová iránska opozícia, ktorá upozorňuje na autokratickú povahu režimu a zo strachu o svoje životy pôsobí v exile. Ako reaguje na prijatú dohodu exilová opozícia?

Sú sklamaní. Podľa nich mocnosti nevyužívali priestor, ktorý sa im pri rokovaniach ponúkal a nesnažili sa negociovať čo i len menšie zmeny zákonov, porušujúcich základné ľudské práva. Zároveň však nestrácajú nádej a vedia, že teraz, keď celý svet sleduje každý krok Iránu, nemôžu v tlaku a v kritike režimu poľaviť. Pri našich stretnutiach však aj oni zdôrazňujú, že dohodu vítajú a chcú, aby ich krajina ekonomicky prosperovala. Sú však skeptickí v tom, kto bude mať z otvorenia trhu skutočný prospech.

Kritici dohody tvrdia, že Iránu nemožno dôverovať a prístup k miliardám naopak zneužije. Čo si o tom myslíte?

Som presvedčená, že mocnosti budú nakladanie s financiami veľmi pozorne sledovať, v hre je bezpečnosť nielen Blízkeho východu.

Ani nie dva týždne po zrušení sankcii navštívil prezident Rúhání Európu, konkrétne Taliansko a Francúzsko. V médiách sa však hovorilo viac o sprievodných škandáloch než o ľudských právach. Sama ste žili niekoľko rokov v Alžírsku a islamskú kultúru dôverne poznáte. Bolo zakrývanie antických sôch v Taliansku kartónmi skutočne nutné?

Premiér Renzi rovnako ako prezident Rúhání následne dementovali, že by išlo o iránsku požiadavku, prípadne talianske nariadenie. Čiže z môjho pohľadu to vôbec nebolo nutné. Je dôležité rešpektovať ktorékoľvek náboženstvo, kultúru alebo zvyky, ale to platí obojstranne. Určite by som neservírovala k večeri alkohol, keď viem, že návšteva z akéhokoľvek dôvodu nepije. Takisto nebudem podávať mäsitý pokrm vegetariánovi. Myslím si, že treba byť tolerantný a zároveň sa aj zbaviť niektorých predsudkov a lepšie spoznať ostatné náboženstvá. Nedávno v Rakúsku urobili v mešitách niečo ako deň otvorených dverí pre širokú verejnosť, prehliadky sprevádzali aj diskusie. Len väčšou informovanosťou predídeme ďalším “kartónom” a nedorozumeniam.

Rúháního návštevu Paríža sprevádzali aj veľké protesty, o ktorých sa naopak veľa nehovorilo.

Áno, na porušovanie ľudských práv v Iráne sa poukazovalo nielen v súvislosti s touto návštevou, ale ako som už spomínala, aj počas rokovaní o dohode. S kolegami zo skupiny Priatelia slobodného Iránu sa snažíme čo najširšej možnej miere upozorňovať na tieto témy, lebo len spoločným úsilím sa môžu veci zmeniť. Z českých a slovenských kolegov sú veľmi aktívni najmä Eduard Kukan a Jaromír Štětina, ktorí sú skúsení odborníci na zahraničnú politiku.

V Iráne sú popravy na verejných priestranstvách každodennou realitou
V Iráne sú popravy na verejných priestranstvách každodennou realitou. PHOTO: NCRI.

Veria Iránci v zmenu aj po uzavretí tejto dohody? 

Viac..  Slovenskí europoslanci zvažujú spojiť budúcoročné eurovoľby s prezidentskými voľbami

O dac

Odporúčame pozrieť

MOGHERINI, Federica

Europarlament žiada EÚ, aby mobilizovala financie na pomoc palestínskym utečencom

Podľa poslancov Európskeho parlamentu by mali USA prehodnotiť svoje rozhodnutie odobrať Agentúre OSN na pomoc …