EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Medzi migrantmi sú teroristi, zločinci i žoldnieri, tvrdí generál NATO

Medzi migrantmi sú teroristi, zločinci i žoldnieri, tvrdí generál NATO

WASHINGTON – Teroristi, zločinci a zahraniční žoldnieri sú každodennou súčasťou prílivu migrantov do Európy. V brannom výbore amerického Senátu to vyhlásil vrchný veliteľ síl NATO v Európe generál Philip Breeedlove. Maskujú tak svoje pohyby v Európe a zvyšujú riziko potenciálnych útokov, dodal.

Extrémistická skupina Islamský štát sa v rámci migračnej vlny “šíri ako rakovina” a volí európsku cestu s ohľadom na minimálny odpor. Ohrozuje to bezpečnosť európskych národov i Spojených štátov, povedal Breedlove. Na otázku senátorov, či sa Islamský štát bude infiltrovať do radov blízkovýchodných migrantov, generál odpovedal:“Myslím, že to robia už dnes.”

Obavy tlmočené Breedlovom už v Spojených štátoch viedli k snahám obmedziť zákonom počty sýrskych a irackých prisťahovalcov smerujúcich do krajiny, uviedla agentúra Reuters. Zákon schválený už Snemovňou reprezentantov ukladal FBI, aby vykonávala previerky a kontroly každého prisťahovalca z týchto krajín, než vstúpia do Spojených štátov.

Moslimskí prisťahovalci

Senát ale v januári zákon zablokoval s argumentom, že je dôsledkom výzvy problematického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa na zastavenie akejkoľvek moslimskej migrácie. Trump v nominačnej kampani vyhlásil, že na americkú pôdu by nemal vstúpiť žiadny moslimský prisťahovalec.

Breedlove v Senáte uviedol, že situáciu v Sýrii “výrazne zhoršila” vojenská operácia Ruska. Napriek svojim verejným vyhláseniam vraj Rusko urobilo v boji s Islamským štátom len málo a namiesto toho sa len snaží posilniť pozície prezidenta Bašára Asada.

Viac..  Slováci plytvajú potravinami. Ročne vyhodí každý vyše sto kilogramov jedla

Vyhnať ľudí na cestu

Rusko a Asad zneužívajú migráciu ako zbrane proti európskym štruktúram v snahe podlomiť európske odhodlanie, varoval generál. Odkázal na užívanie ruských neriadených striel, ktoré nemajú vojenský význam a terorizujú len civilistov. Jediným cieľom týchto zbraní je podľa Breedlova “vyhnať ľudí na cestu” a vytvárať problémy ostatným štátom.

Ľudia, ktorí zo Sýrie a Iraku utekajú v dôsledku vojny a akcií Islamského štátu, sú podľa generála “legitímni” utečenci. Snažia sa uniknúť pred občianskou vojnou, teroristami a nezodpovedným režimom. Táto situácia sa ale v posledných mesiacoch zmenila.

Zločinci, teroristi a žoldnieri

V Iraku, ktorý je od roku 2003 po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna pod vplyvom Spojených štátov, útočí na pozície islamistov koalícia vedená Američanmi.

“Zločinci, teroristi a vracajú sa cudzí žoldnieri sú zreteľnou súčasťou každodennej utečeneckej vlny do Európy,” citovala amerického generála agentúra AP. Podnecovanie utečeneckého exodu vyhovuje ruským plánom rozdeľovať NATO a Európsku úniu. Situácia podľa Breedlova zhoršuje odpor miestnych nacionalistov v európskych krajinách, ktorý môže vyvolať násilnosti.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Horst Seehofe

Seehofer dal Merkelovej ultimátum, ak ho nesplní, začne konať po svojom

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer dal ultimátum kancelárke Angele Merkelovej. Kancelárka má podľa jeho vyjadrenia …