Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 8. týždňa 2016

V Poľsku dôjde k ďalším zmenám

ROPA: Medzinárodná agentúra pre energetiku [IEA] prognózuje, že globálny trh s ropou sa začne dostávať do novej rovnováhy v roku 2017, a to vďaka klesajúcej produkcii v USA. Naakumulované enormné zásoby však budú aj naďalej pôsobiť ako brzda tempa zotavovania cien ropy. Okrem toho pokles produkcie čierneho zlata v USA bude iba krátkodobý, keďže rast efektívnosti posunie ťažbu v krajine do začiatku budúceho desaťročia na nové rekordné úrovne. Očakáva sa, že do roku 2021 produkcia v USA dosiahne rekordných 14,2 mil. barelov denne po poklese v tomto a budúcom roku. V tomto roku sa predpokladá zníženie ťažby bridlicovej ropy v USA o 600 tis. barelov denne a v budúcom roku o ďalších 200 tis. barelov denne.

ČESKO: Ceny českých výrobcov v januári klesli najrýchlejším tempom od novembra 2008 a poukázali na výzvu, ktorej čelí centrálna banka krajiny v snahe zdvihnúť celkovú infláciu. V medziročnom porovnaní ceny priemyselných výrobcov klesli o – 3,4 %, pričom trh očakával, že sa znížia o – 2,3 %. Podľa údajov štatistického úradu krajiny, v januári výrobné ceny najviac znížilo koksovateľné uhlie, rafinované ropné produkty a elektrina. Česká centrálna banka [ČNB] na začiatku mesiaca ponechala hlavnú úrokovú sadzbu blízko nuly a potvrdila, že zotrvá pri politike slabého výmenného kurzu koruny. Členovia bankovej rady diskutovali aj o zavedení záporných úrokových sadzieb, ako možnosti na kompenzáciu dopadov extrémne uvoľnenej menovej politiky Európskej centrálnej banky na českú ekonomiku.

NEMECKO: Nemecká podnikateľská dôvera sa vo februári ocitla najnižšie za vyše roka, keď klesala tretí mesiac v rade. Vyhliadky na svoje podnikanie prvýkrát za pol roka hodnotila väčšina firiem negatívne. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktoré zverejnil uplynulý týždeň mníchovský inštitút Ifo. Jeho index podnikateľskej dôvery vo februári klesol na 105,7 bodu z januárových 107,3 bodu. Dostal sa tak najnižšie od decembra 2014. Pesimistické nálady vo februári zasiahli najmä spracovateľský priemysel. To podľa inštitútu Ifo odráža obavy z nestability na akciových trhoch a zo spomalenia rozvíjajúcich sa ekonomík, najmä Číny. Podnikateľské očakávania v spracovateľskom odvetví sa prepadli najviac od novembra 2008, kedy trhmi otriasal krach investičnej banky Lehman Brothers.

Viac..  Poľský ústavný súd potvrdil sprísnenie zákona o interrupciách

POĽSKO: Poľsko postupne úplne zruší daň z ťažby a v prechodnom období ju zníži, alebo zmení spôsob jej výpočtu. Vyhlásil to minulý týždeň minister štátnej pokladnice Dawid Jackiewicz. Spornú daň z ťažby zaviedlo Poľsko v roku 2012. Určuje sa na základe komplikovaného vzorca, do ktorého vstupujú najmä objem domácej produkcie a ceny komodít. Hlavným platcom dane je štátom kontrolovaná spoločnosť KGHM, ktorá je druhým najväčším producentom medi v Európe a najväčším producentom striebra na svete. Očakáva sa, že KGHM tento rok na dani odvedie 1,3 mld. poľských zlotých. To zodpovedá jej čistému zisku za január až september vlaňajška.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nemecko čelí kritike kvôli prísnym kontrolám na hraniciach. Podľa nemeckej vlády je to jediná možnosť, ako zastaviť šírenie vírusu

Nemecko kvôli mutáciám koronavírusu vykonáva prísne kontroly na svojej južnej hranici s Tirolskom, kvôli čomu …