EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Európa je zo Slovenska zdesená: Do parlamentu ste si zvolili fašistov!
brusel1
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli.

Európa je zo Slovenska zdesená: Do parlamentu ste si zvolili fašistov!

Na plote slovenského veľvyslanectva v Bruseli visí od rána transparent upozorňujúci na výsledky volieb na Slovensku. Takto píšu európske médiá o Slovensku:

AP: Neonacistický vodca

Podľa AP ide o pokles voličskej podpory od volieb 2012, keď Smer-SD dostal 44,4 percenta hlasov a bol schopný vládnuť sám.Agentúra upozornila, že až deväť strán by sa podľa exit pollu dostalo do parlamentu, vrátane strany zastupujúcej etnických Maďarov a ďalšej na čele s neonacistickým vodcom.

Podľa správy AP premiér Fico zle odhadol nálady verejnosti, keď sa príliš zameral na otázky migračnej krízy v Európe a menej na samotné problémy na Slovensku.

Belga: Strata väčšiny

Belgická tlačová agentúra Belga rovnako s odvolaním sa na exit poll skonštatovala, že odstupujúci premiér Slovenska vyhral parlamentné voľby s 27,30 percenta hlasov, pričom však stratil absolútnu väčšinu v parlamente.

Belga upozornila, že na druhom mieste sa ocitla liberálna SaS s 13,30 percenta hlasov a konzervatívci zo subjektu OĽaNO-NOVA majú 11,20 percenta hlasov. Belga už v predošlej správe o voľbách na Slovensku pripomenula, že Fico by sa pri pokuse o zostavenie svojej tretej vlády musel spojiť s SNS, ako to už urobil v rokoch 2006 a 2010 alebo nájsť si nových koaličných partnerov v stredo-pravicovom politickom spektre.

BBC: Protimigrantský Fico

Slovenský premiér Robert Fico vyhral voľby so zníženou väčšinou v parlamente, píše britská BBC. Odvoláva sa pritom na exit polly zverejnené po uzavretí volebných miestností. BBC charakterizuje Fica ako “protimigrantského” a všíma si jeho kampaň, počas ktorej Fico vyhlásil, že nepripustí ani jedného moslimského migranta. Predsedu Smeru-SD BBC označuje ako známeho populistickými opatreniami, ako napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov.

Viac..  Premiér Fico: Odmietam vznik ucelených moslimských komunít na Slovensku

Exit polly prisudzujú Ficovi víťazstvo v rozmedzí 27 až 31 percent, čo je prudký pokles oproti 44 percentám, ktoré Smer-SD získal vo voľbách v roku 2012. Zároveň však predpovedajú vstup strany Ľudová strana Naše Slovensko do parlamentu. Stranu BBC opisuje ako krajne pravicovú, ktorú vedie bývalý neonacista a súčasný predseda samosprávneho kraja Marián Kotleba. Výsledky exit pollov šokovali krajinu, dodáva spravodajca BBC.

Reuters: Rozdrobený parlament

Pokles mandátov Smeru-SD a nárast opozičných strán vrátane krajne pravicových militantov môže vyústiť v rozdrobený parlament a skomplikovať zostavenie vlády, predpovedá agentúra Reuters. Hoci sa Ficove straty dali očakávať, exit polly ukazujú, že môže mať ťažkosti so zostavením koalície s väčšinou v parlamente. Silné výsledky stredopravicových strán môžu znamenať šancu zostaviť širokú protificovskú koalíciu, ktorá by mohla zmierniť protimigrantskú rétoriku, mieni Reuters.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Fico

Premiér Fico: Nezáviďme niekomu, kto maká v noci a dostane trochu viac peňazí

„Za najhlavnejší cieľ mojej vlády považujem urýchliť približovanie Slovenska k priemeru EÚ a to sa dá len …

 • Lubomir Kmotorka

  Veď mnohí sú vystrašení z utečencov. Na obyvateľa mame najviac Ľudí, ktorí sú bez vzdelania a žijú v osadách. V médiách iba násilie a teroristické útoky, korupčné kauzy. Nikde sa nehovorí o morálke, cti, poctivosti, okrem kostolov. Tak prečo sa politici čudujú?

  • Jan

   Komunisti im nevadili? Belgičania nech sa starajú o seba! A o islamistov, majú dosť problémov, tak nech sa nemontujú do nás.

 • Azza

  Onedlho budú voľby aj v iných krajinách EU…a potom budú mať eu gašpari starosti zo svojimi nacistami…to bude kvílenia z rôznych nadácií a lgbt spolkov…do toho sem tam vyhlásenie kalifátu…je zaújmavé že nacisti na ukraine im neprekážajú, vrúcne úsmevy, objatia, finančná aj politická a mediálna podpora…z toho my vychádza že nie je nacista ako nacista a nie je komunista ako komunista ale len správny eu liberál má právo rozhodnúť ktorí sú dobrí ktorí zlý…z diktátormi a teroristami to je rovnaké, stále sa povaľujú na nete fotky akože demokratických politikov v priateľskej nálade s Kaddafim alebo Usamom…

 • Navi

  Keď to s podporou husakov a riťolízov napr ukroši tak je to OK, lebo tak to chceli??? To už nie je fašizmus – to je demokracia…Fuj…Tam kde ten plagát bol vylepený tak to tam je samí pedofil a bukvica…

 • Angie Mrkalová

  Ten transparent tam visel asi hodinu !!! V maďarskom parlamente je extrémistická strana Jobbik … na tú si už zvykli, už nevadí? A čo fašouni na Ukrajine? A čo Marie Lepenka vo Francii?atď… Nechcem týmto obhajovať fašistov a ani nemám záujem o ich prítomnosť v parlamente. Ale politici by si mali klásť otázky, prečo extrémistov ľudia volia? Nie je to náhodou tým, že politici sa väčšinou venovali kradnutiu, vyciciavaniu štátnej kasy, robeniu vlastného biznisu na štátnych zákazkách, “spolupráci” s finančnými skupinami, maskovaniu káuz a neriešili a ani nevyriešili žiadne problémy v svojich rezortoch, v svojej krajine, ktorú vidíme ošklbanú ako kura, vyžratú a v dezolátnom stave je úplne všetko. Aj morálka v politike, v úradoch, službách, súdoch… padla kamsi do suterénu… Vari si politici myslia, že oni môžu všetko alebo že sú ľudia úplne slepí a hluchí, alebo stratili pamäť? A tu majú výsledok teda, to spôsobili oni – zberba v oblekoch, bielych košeliach a kravatách, ktorá pod kepienkom služby občanom všemožne na občanoch parazituje!

 • Len tak

  Zdesenie je pochopiteľné. Za ničnerobenie v štruktúrach EU berú naši “experti” obrovské prašulky a o tie by našim vystúpením z EU mohli nemakačenkovia prísť 🙂

 • majsterkat

  Ja som zdesený z multi kulti EUroidiotov vdaka ktorým sa mílovými krokmi blížime k EUslamskému štátu!!! A to,že nimi milovaný oligarcha a kat vlastného ludu Porošenko,ktorý zaviedol UA z dážda do silného krupobitia má na svojej výplatníci ukrajinských neonacistov združených v nazibatalionoch AZOV,DONBAS a AJDAR im nevadí?!

 • pitikuss .

  to budu antifa… standartna extremisticka (anarchisticka) smecka … ti sa na takomto niecom honia… za chvilu to vybuble a bude pokoj…

  btw. “zurnalisti” ! ..uz sa konecte naucte ze existuje rozdiel medzi fasizmom a nacizmom !!

 • Jozef Bencel

  Európa by mala byť zdesená z toho čo spáchala pani Merkrlová. Aj vďaka jej politike sa do našeho parlamentu dostala Kotlebova strana. Na druhej strane však európanom nevadí, že podobné strany sú vo Francúzku, Maďarsku ale aj v iných parlamentoch Európy. Zrejme si myslia že tí naši sú horší, ale medzi nimi nieje žiadný rozdiel okrem toho že tí naši sú novačikovia.