brusel1
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bruseli.

Európa je zo Slovenska zdesená: Do parlamentu ste si zvolili fašistov!

Na plote slovenského veľvyslanectva v Bruseli visí od rána transparent upozorňujúci na výsledky volieb na Slovensku. Takto píšu európske médiá o Slovensku:

AP: Neonacistický vodca

Podľa AP ide o pokles voličskej podpory od volieb 2012, keď Smer-SD dostal 44,4 percenta hlasov a bol schopný vládnuť sám.Agentúra upozornila, že až deväť strán by sa podľa exit pollu dostalo do parlamentu, vrátane strany zastupujúcej etnických Maďarov a ďalšej na čele s neonacistickým vodcom.

Podľa správy AP premiér Fico zle odhadol nálady verejnosti, keď sa príliš zameral na otázky migračnej krízy v Európe a menej na samotné problémy na Slovensku.

Belga: Strata väčšiny

Belgická tlačová agentúra Belga rovnako s odvolaním sa na exit poll skonštatovala, že odstupujúci premiér Slovenska vyhral parlamentné voľby s 27,30 percenta hlasov, pričom však stratil absolútnu väčšinu v parlamente.

Belga upozornila, že na druhom mieste sa ocitla liberálna SaS s 13,30 percenta hlasov a konzervatívci zo subjektu OĽaNO-NOVA majú 11,20 percenta hlasov. Belga už v predošlej správe o voľbách na Slovensku pripomenula, že Fico by sa pri pokuse o zostavenie svojej tretej vlády musel spojiť s SNS, ako to už urobil v rokoch 2006 a 2010 alebo nájsť si nových koaličných partnerov v stredo-pravicovom politickom spektre.

BBC: Protimigrantský Fico

Slovenský premiér Robert Fico vyhral voľby so zníženou väčšinou v parlamente, píše britská BBC. Odvoláva sa pritom na exit polly zverejnené po uzavretí volebných miestností. BBC charakterizuje Fica ako “protimigrantského” a všíma si jeho kampaň, počas ktorej Fico vyhlásil, že nepripustí ani jedného moslimského migranta. Predsedu Smeru-SD BBC označuje ako známeho populistickými opatreniami, ako napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov.

Viac..  Londýn odkladá hraničné kontroly tovarov z EÚ do konca roku 2023

Exit polly prisudzujú Ficovi víťazstvo v rozmedzí 27 až 31 percent, čo je prudký pokles oproti 44 percentám, ktoré Smer-SD získal vo voľbách v roku 2012. Zároveň však predpovedajú vstup strany Ľudová strana Naše Slovensko do parlamentu. Stranu BBC opisuje ako krajne pravicovú, ktorú vedie bývalý neonacista a súčasný predseda samosprávneho kraja Marián Kotleba. Výsledky exit pollov šokovali krajinu, dodáva spravodajca BBC.

Reuters: Rozdrobený parlament

Pokles mandátov Smeru-SD a nárast opozičných strán vrátane krajne pravicových militantov môže vyústiť v rozdrobený parlament a skomplikovať zostavenie vlády, predpovedá agentúra Reuters. Hoci sa Ficove straty dali očakávať, exit polly ukazujú, že môže mať ťažkosti so zostavením koalície s väčšinou v parlamente. Silné výsledky stredopravicových strán môžu znamenať šancu zostaviť širokú protificovskú koalíciu, ktorá by mohla zmierniť protimigrantskú rétoriku, mieni Reuters.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Europoslanec Vladimír Bilčík: Rozposielanie listov nebude Robertovi Ficovi nič platné

BRATISLAVA – Rozposielanie listov nebude Robertovi Ficovi nič platné, tvrdí europoslanec Vladimír Bilčík (Spolu/EPP). V …