Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Pri spoločnej ochrane vonkajšej európskej hranice je potrebné prihliadať aj na garanciu suverenity členských štátov
Monika Benova
Monika Flašíková Beňová, PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Pri spoločnej ochrane vonkajšej európskej hranice je potrebné prihliadať aj na garanciu suverenity členských štátov

Dôsledné fungovanie európskej pohraničnej a pobrežnej stráže a jej jednotiek je jedných z kľúčových nástrojov riešenia nepoľavujúcej migračnej krízy. Pri jej zriaďovaní je však potrebné dôsledne prihliadať aj na otázky zabezpečenia a garancie suverenity jednotlivých členských štátov.

Slobodný pohyb v rámci Schengenu nebude ďalej možný bez poriadnej ochrany vonkajšej hranice. Tá je nevyhnutná aj pre zaistenie bezpečnosti a súvisiacej dôslednej identifikácie prichádzajúcich osôb. Pomáhať má najmä krajinám čeliacim najväčšiemu náporu utečeneckej vlny. Tou je v súčasnosti predovšetkým Grécko. „Ide o dôležitú súčasť skladačky opatrení, ktorých výsledkom by malo byť, že európsky azylový systém nebude zaťažovaný špekulantmi, ale bude tu pre tých, ktorí pomoc skutočne potrebujú. Posilnenie úlohy EÚ a jej zodpovednej agentúry je však zároveň veľmi citlivou záležitosťou,“ priblížila poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová.

Viac..  Generálny tajomník OSN vyzýva do boja proti rasizmu a neonacizmu

Najpálčivejšiu otázku podľa nej predstavuje priame nasadenie a využívanie európskych pohraničných jednotiek. „Grécko je v súčasnosti kritizované, no problémom z hľadiska ochrany je samotný charakter jeho pobrežnej hranice, ako aj fakt, že ide o najkratšiu cestu z Turecka do výsostných vôd členského štátu EÚ,“ uviedla europoslankyňa. Ak štát prizná, že pomoc potrebuje a formálne sa o ňu uchádza, nasadenie jednotiek by malo byť samozrejmé. „Výzvou pre dohodu je však kompetencia, na základe ktorej by v prípade stráženia hraníc mohlo dôjsť k nasadeniu policajtov a vojakov bez žiadosti alebo súhlasu konkrétnej vlády či parlamentu členského štátu. Znamenalo by to výrazný, potenciálny zásah do jeho národnej suverenity, na ktorý nie sme pripravení,“ uzavrela Monika Falšíková Beňová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Martin Klus

Martin Klus: Neformálny európsky summit v Sibiu dopadol v duchu „veľa kriku pre nič“

Napriek tomu, že neformálny európsky summit v Sibiu bol dlho plánovaný a vzbudzoval viaceré očakávania, …