EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Rozporuplné očakávania občanov: Jedni sú za väčšiu, iní za menšiu prítomnosť Európy

Rozporuplné očakávania občanov: Jedni sú za väčšiu, iní za menšiu prítomnosť Európy

“Prieskum verejnej mienky Friedrich-Ebert-Stiftung v ôsmich európskych krajinách – Aktuálna paušálna debata ohľadom väčšej alebo menšej prítomnosti Európy sa míňa s očakávaniami občanov tohto kontinentu,” vraví Kurt Beck, riaditeľ Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) s ohľadom na výsledky aktuálneho prieskumu verejnej mienky.

Na obsiahlu štúdiu verejnej mienky ohľadom politiky sa v septembri a októbri 2015 pýtal Inštitút verejnej mienky 7-tisíc občanov v ôsmich krajinách (Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Holandsko, Španielsko, Švédsko, Česká a Slovenská republika). Výsledky ukazujú, že finančná kríza, kríza eura a utečenecká kríza spolu zanechali viditeľné stopy. Nielen hospodársky vývoj v členských štátoch, ale aj vnímanie Európskej únie a očakávania občanov sa rozchádzajú. Na jednej strane sú občania kritickí voči EÚ a zastávajú názor, že ich štát má povinnosti:

  • Opýtaní v piatich z ôsmich európskych štátov spájajú Európsku úniu skôr s nevýhodami ako výhodami.
  • Občania sa v spojitosti s politikou domácností a v sociálno-politických témach vyslovujú za vnútroštátne riešenia.
Viac..  Martin Klus: Dvojitý meter pre Srbsko je neprijateľný

Na druhej strane si občania želajú európske riešenia pre iné politické oblasti:

  • Sú za lepšie prevzatie kompetencií na európskej úrovni v oblastiach zahraničnej politiky, bezpečnosti, zdanenia globálnych podnikov, ochrany údajov, dodávky energie a prisťahovalectva.
  • Väčšina ľudí si naďalej spája EÚ zásadne s pozitívnymi výdobytkami ako sloboda a demokracia.
  • Pre Nemecko je potešujúci výsledok štúdie, keďže väčšina občanov Európskej únie má v ňom silnú dôveru.

Kurt Beck stručne objasňuje výsledky: „Pre centrálne problémy si európska verejnosť predstavuje jasné európske odpovede a aj väčšiu prítomnosť Európy. Súčasne sa ale na inom mieste občania zasadzujú o vnútroštátne riešenia.“ Riaditeľ Friedrich-Ebert-Stiftung dodáva na zamyslenie: „V časoch krízy by mala politika brať tieto očakávania vážne.“

O Miroslav Hajnoš

Odporúčame pozrieť

Belgická organizácia UNI Europa hľadá nového riaditeľa finančného sektora

UNI Europa je združenie európskych pracovníkov, ktoré hľadá riaditeľa na finančný sektor. Medzi jeho činnosti bude patriť kolektívne …