EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / V záujme utečencov musíme spolupracovať s Tureckom, tvrdí predseda EP Martin Schulz

V záujme utečencov musíme spolupracovať s Tureckom, tvrdí predseda EP Martin Schulz

V záujme utečencov musíme spolupracovať s Tureckom, povedal v pondelok 7. marca po stretnutí s tureckým premiérom Ahmetom Davutoglom predseda Parlamentu Martin Schulz. Spoločne diskutovali nielen o utečeneckej kríze, ale i o kontrole hraníc, liberalizácii vízového režimu pre občanov Turecka a o slobode tlače v krajine. Ich stretnutie predchádzalo spoločnej schôdzi štátnych predstaviteľov európskej dvadsaťosmičky s tureckou vládou ohľadne opatrení na zastavenie prílivu utečencov.

Po svojom stretnutí s tureckým premiérom sa Martin Schulz v krátkosti prihovoril novinárom. “Vzťahy s Tureckom boli, sú a zostanú zložité, no v záujme utečencov potrebujeme spolupracovať,” povedal im. Varoval pritom, že utečenecká kríza by mohla prerásť do krízy humanitárnej. “A práve preto musíme urobiť všetko, čo je v našich silách,” dodal.

Schulz s Davutoglom hovoril i o tureckom denníku Zaman, ktorý po piatkovom súdnom rozhodnutí podlieha kontrole štátu. “S premiérom som mal veľmi otvorenú výmenu názorov, počas ktorej nesúhlasil s mojím uhlom pohľadu. Myslím si, že toto nie je žiadne prekvapenie. Trval som na tom, že v Európskej únii je sloboda médií kľúčovou súčasťou našej európskej identity. Premiér situáciu vysvetlil zo svojho pohľadu.”

Martin Schulz bol pozvaný i na stretnutie hláv štátov s Tureckom ohľadne migrácie. Povedal tu, že európsko-turecké partnerstvo musí byť vybudované na vzájomnej dôvere a otvorených rozhovoroch. Zdôraznil pritom, že EÚ a Turecko potrebujú jeden druhého a že prioritou pre oboch by mal byť boj proti prevádzačom a ilegálnym imigračným sieťam.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä budúcnosť EÚ a kybernetickú bezpečnosť

V Turecku je momentálne registrovaných viac ako dva a pol milióna sýrskych utečencov. Veľká väčšina z tých, ktorí minulý rok prišli do Európy, sa k nám dostala práve cez túto krajinu. V dňoch od 8. do 11. februára vycestovali o Turecka dve delegácie poslancov EP o zámerom zhodnotiť situáciu v miestnych utečeneckých táboroch.

O dac

Odporúčame pozrieť

Horst Seehofe

Seehofer dal Merkelovej ultimátum, ak ho nesplní, začne konať po svojom

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer dal ultimátum kancelárke Angele Merkelovej. Kancelárka má podľa jeho vyjadrenia …