EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZDRAVIE / Monika Smolková: Každé tretie dieťa v EÚ je obézne, začíname dotovať zdravé desiaty
monika smolková
Monika Smolková. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Smolková: Každé tretie dieťa v EÚ je obézne, začíname dotovať zdravé desiaty

Na školách zrejme pribudne nový predmet o zdravom životnom štýle! A nielen u nás, ale v celej európskej 28čke. Každé tretie dieťa v EÚ má totiž nadváhu a Európsky parlament chce takto začať s osvetou. A na školách zriadia aj semináre o zdravom jedení, ktoré by mali byť pre deti povinné.

Pijeme najmenej mlieka

Z celej Európskej 28čky sú to práve Slováci, ktorí pijú najmenej mlieka. Europoslanci tak hovoria o tom, že mlieko potrebujeme ako soľ. “Európska únia uvoľňuje 1,5 miliardy EUR na zdravé desiate pre deti v školách,” hovorí europoslanec Miroslav Mikolášik.

Zdravé desiaty majú obsahovať práve spomínané mlieko, ale aj ovocie, či zeleninu. Dotovať sa budú pre deti na prvom stupni od prvú po štvrtú triedu. Deti by mali mať tiež povinné semináre o zdravom životnom štýle. Podľa europoslanca Ivana Štefanca si tak osvoja návyky, ktoré si neskôr môžu zobrať aj do ďalšieho života.

Viac..  Monika Smolková: Moja konkrétna pomoc poľnohospodárom na pôde EP

“Každé tretie dieťa v EÚ je obézne, pokiaľ nezačneme s týmto programom, o chvíľu zistíme, že každé druhé dieťa je obézne,” upozorňuje Monika Smolková.

Zakázané v dotovaných desiatách budú všetky sladidlá, či umelé dochucovadlá. Program zdravej desiaty bude vo všetkých členských krajinách Únie. “Programy sú spojené nielen s konzumáciou, ale aj určitou výchovou a vysvetľovaním prečo je táto konzumácia dôležitá,” hovorí ďalšie europoslankyňa, Anna Záborská.

Nový predmet o zdravom životnom štýle

Rokuje sa o tom, že by sa na všetkých základných školách v Únii zaviedol povinný predmet o zdravom životnom štýle. Dohoda by mala padnúť ešte v tomto roku. Podľa štatistík napríklad dospievajúce deti zjedia iba 30 – 50 % odporúčaného denného príjmu ovocia a zeleniny. Podľa europoslanca Miroslava Mikolášika by si tým pomohli mnohé rodiny: “Tieto opatrenia pomôžu aj deťom z chudobnejších rodín mať minimálne dva krát do týždňa takúto kvalitnú desiatu.”

O red

Odporúčame pozrieť

MM

M.Mikolášik v európskom Týždni za život: Napredovanie vedy je dôvodom na rast pokory voči životu

„Pokrok vedy dnes človeku dvíha sebavedomie natoľko, že má pocit, že môže rozhodovať koho život …