maňka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/dub.

Vladimír Maňka o rozširovaní EÚ: Turecko má pred sebou dlhú cestu, Čierna Hora už čoskoro


ŠTRASBURG – Pravdepodobne novým členom Európskej únie sa stane Čierna Hora alebo Macedónsko. Europoslanci, ktorí hodnotili všetky krajiny uchádzajúce sa o vstup do Únie, rozhodli, že vstup Ukrajiny a Turecka sa odkladá na neurčito.

Macedónsko a Čierna Hora sú krajiny, o ktorých sa hovorí, že by mohli už čoskoro vstúpiť do Európskej únie.

“Ďalšími reálnymi kandidátmi, samozrejme, sú Srbsko v súvislosti s tým, ako sa vyrieši stav s Kosovom,” ozrejmuje europoslanec Ivan Štefanec.

Čierna Hora

Čierna Hora je ale podľa správy europarlamentu krajinou, ktorá je najlepšej ceste k prijatiu do Európskej únie.

Europoslanci ale hodnotili všetky uchádzajúce sa štáty. “Krajina by mala byť členským štátom, takisto balkánske štáty. Či Turecko, to je ešte otázne. Zvlášť teraz, keď sa správa, ako sa správa,” uviedla europoslankyňa Monika Smolková.

Stop Turecku

Europoslanci hovoria aj o tom, že pre utečencov Ankara vydiera Európsku úniu. “V Turecku, aj mnohých ďalších krajinách, nemajú ženy rovnaké práva ako muži,”dodáva europoslanec Vladimír Maňka.

Viac..  Robert Hajšel o rozširovaní EÚ: Ak by dnes vstúpila Ukrajina, pohltila by eurofondy celej Európskej únie

“Ďalšie krajiny, o ktorých sa hovorilo ako o dobrých kandidátoch, mám na mysli Ukrajinu, je otázka vstupu pozastavená,” informuje europoslanec Miroslav Mikolášik.

Korupcia

Dokonca na neurčito. Dôvodom je stále pretrvávajúci konflikt pri hraniciach s Ruskom. Všetky uchádzajúce sa krajiny ale majú problém s korupciou a europoslanci im dávajú ako príklad Rumunsko, ktoré všetkých prekvapilo.

“Veľmi rýchlo sa dokázali vysporiadať s tou najvyššou korupciou,” ozrejmuje europoslankyňa Jana Žitňanská. Najbližšie by sa Európska únia mohla rozrásť v roku 2020. Reálnejší je ale rok 2025.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel odštartoval proces rozšírenia únie o Albánsko a Severné Macedónsko

Európska únia (EÚ) v utorok odštartovala dlhý proces rozširovania, ktorého cieľom je členstvo Albánska a …