Schulz
Predseda EP Martin Schulz. PHOTO: © European Union 2016.

Martin Schulz na samite EÚ: Riešenie našich problémov by sme nemali nechávať na Turecku

Riešenie migračnej krízy a vstup Turecka do EÚ je treba riešiť osobitne, povedal európskym štátnym predstaviteľom predseda EP Martin Schulz. Prihovoril sa im začiatkom európskeho samitu, ktorý je venovaný migrácii a hospodárskym prioritám. Pripomenul, že EÚ nezľaví vo svojich nárokov, čo sa týka “slobody médií, ochrany menšín, rozdelenia moci a zásad právneho štátu.” O týchto veciach podľa neho nebudeme vyjednávať.

Podľa Martina Schulza sú EÚ a Turecko kľúčovými partnermi. “Potrebujeme partnerstvo a nie závislosť na Turecku. Nemôžeme a nesmieme naň outsourcovať naše problémy,” vyhlásil.

Predseda Parlamentu pripomenul, že poslanci by radi vedeli, ako bude fungovať vracanie utečencov do Turecka a ich opätovné presídľovanie do EÚ. Takisto ich zaujíma, ako chce Turecko splniť podmienky na to, aby bolo považované za bezpečnú tretiu krajinu a čo zaručuje, že vracajúci sa utečenci nebudú vydaní napospas ľuďom, ktorí ich prenasledujú.

Schulz vo svojom príhovore podčiarkol i to, že dohoda s Tureckom nikdy nenahradí skutočnú migračnú a azylovú politiku EÚ. Vyzval k prepracovaniu existujúcich pravidiel a k vytvoreniu európskej pobrežnej a hraničnej stráže, ktorú navrhuje Komisia.

Viac..  M. Lexmann: Rozbuška pod budúcnosťou Slovenska. Mladí tu nevidia perspektívu

Členské štáty vyzval k tomu, aby urýchlili premiestňovanie utečencov z Grécka na svoje územia a pomohli tak tisíckam ľudí, ktorí žijú v otrasných podmienkach v blízkosti hraníc s Moldavskom. Jordánsku a Libanonu by sme mali podľa neho poskytnúť väčšiu podporu. V týchto dvoch krajinách žije až 2,9 milióna utečencov. “Je to ukážka veľkorysosti a ľudskej dôstojnosti,” povedal. Dodal však, že “obe krajiny už dosiahli svoje limity.”

Okrem migrácie hovoril predseda Parlamentu aj o európskom hospodárstve, ktoré je tiež veľmi dôležitou témou. “Podpora zamestnanosti a rastu musí byť pre nás prioritou,” odkázal poukazujúc na to, že európska ekonomika sa zotavuje len veľmi pomaly a nezamestnanosť je stále vysoká.

 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …