Vypratávanie táborov, Grécko chce do víkendu odsťahovať tisíce utečencov

ATÉNY – Grécka vláda chce do konca týždňa odsťahovať všetkých utečencov z provizórneho tábora v Idomeni pri macedónskych hraniciach a v aténskom prístave Pireus. v oboch táboroch sa teraz tlačí vyše 17 000 migrantov.

Migrantov v oboch provizórnych táboroch podľa televízie ERT vyzvú v arabštine, aby nastúpili do autobusov a nechali sa odviezť do oficiálnych utečeneckých zariadení.

Podobné pokusy už grécke úrady vykonali. Podarilo sa im ale odviezť len málo ľudí. V Pireu je teraz asi 5 000 utečencov a v Idomeni okolo 12 000 ľudí.

Podľa agentúry DPA ale niektorí aktivisti radia utečencom, aby tábory neopúšťali. Len tak podľa nich môžu svet upozorniť na svoju situáciu a potom budú môcť odcestovať ďalej do Európy.

Balkánska trasa, po ktorej donedávna migranti pokračovali z Grécka do strednej a západnej Európy, je zatvorená. Jej otvorenie sa utečenci v tábore Idomeni snažia si vynútiť okrem iného tým, že už dva týždne blokujú železničnú trať medzi Gréckom a Macedónskom. Dočasne tiež prerušujú svojimi protestami prevádzku na dôležitej ceste E-75.

Vracanie migrantov

Na základe dohody Európskej únie s Ankarou vracajú od pondelka Gréci do Turecke migrantov, ktorí od 20. marca priplávajú do Grécka a nezískajú azyl. Za každého Sýrčana má Únia prijať priamo z Turecka sýrskeho utečenca s nárokom na azyl.

Viac..  KVÍZ: Čo viete o vzniku Československa?

Po pondelkovom vrátení prvých 202 migrantov do Turecka sa v utorok zrejme ďalší presun utečencov ani z ostrova Chios, ani z ostrova Lesbos nechystá. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na grécku televíziu ERT.

Podľa regionálnej guvernérky pre ostrovy v Egejskom mori Christiany Kalogiros je dôvodom zmena správania utečencov, ktorí teraz skoro všetci žiadajú o azyl. Takže sa najprv musia tieto žiadosti prerokovať. Pred dohodou Európskej únie s Tureckom v Grécku o azyl väčšinou nežiadali a pokračovali ďalej do Európy.

Utečenci prúdiaci do Európy

Aj napriek začatiu vracania migrantov späť do Turecka pokračujú utečenci v cestách do Grécka. Za posledných 24 hodín priplávalo na ostrovy v Egejskom mori podľa gréckeho krízového štábu 225 nových migrantov. Predchádzajúci deň ich bolo asi 340, v nedeľu vyše 500. Podľa odhadov krízového štábu je teraz v Grécku zhruba 52 000 utečencov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

utecenci, migranti

M. Klus: Migračná kríza z roku 2015 sa vráti ako bumerang, ak nebudeme hľadať riešenia

„Aj keď v čase pandémie koronavírusu mieri do Európy neporovnateľne menej migrantov, ako tomu bolo …