Domov / KOMENTÁRE A ANALÝZY / Populisti nemusia kontrolovať vládu, aby naštartovali nový vek strachu v Európe

Populisti nemusia kontrolovať vládu, aby naštartovali nový vek strachu v Európe

Už to nie je len okrajový jav, dnes sa radikalizmus, populizmus a neznášanlivosť rýchlo šíri Európskym kontinentom. Je ich vzostup len dočasný alebo postupne rozložia Európu a vrátia ju desiatky rokov dozadu? Judy Dempsey z Carnegie Europe sa na nebezpečenstvo populizmu opýtala niekoľkých popredných analytikov…

Je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti budú populistické a ďalšie okrajové zoskupenia stále viac utvárať európsku politiku, myslí si väčšina opýtaných analytikov. Vo Veľkej Británii a Francúzsku už teraz vo väčšej či menšej miere udávajú tón politickej debaty. V niektorých krajinách Európy populisti už tvoria vlády.

Skutočná hrozba nie je v tom, že by sa populisti naozaj chopili moci. Aj oni narazia na svoje limity. Nebezpečenstvo spočíva v panickom strachu ostatných politických strán z populistickej vlny. Hrozbou je, že zo strachu, aby neprišli o svojich voličov, sa strany hlavného prúdu začnú postupne vzdávať ideí ľudských práv, občianskych slobôd, rovnosti a otvorenosti.

V situácii, keď prechádza Európa sériou kríz, začínajú politickí lídri v Európe prijímať pravicovú populistickú demagógiu v nádeji, že dostanú vo voľbách niekoľko hlasov navyše. Táto taktika sa ale neopláca. Vystrašení voliči, ktorí chcú xenofóbiu, budú voliť skutočne xenofóbne strany a nie ich náhrady.

Viac..  Lucia Nicholsonová: Chvíľu to vyzeralo tak, že brexit by nemusel byť. Uvidíme po decembrových voľbách v UK

Druhé nebezpečenstvo spočíva v oslabovaní inštitúcií, ktorých úloha je obmedzovať politickú moc. Čím viac oslabia populistické strany, ktoré sú pri moci, tieto inštitúcie, tým ťažšie bude pre opozičné sily prekonať populistov v ďalších voľbách. Dobrým príkladom je Maďarsko Viktora Orbána.

Keďže aj normy a predpisy Európskej únie obmedzujú moc populistických a xenofóbnych strán, nie je prekvapujúce, že každá z nich „bojuje“ proti európskym inštitúciám. Tvrdeniami o ochrane národnej suverenity potom spochybňujú hodnoty európskej integrácie. Paradoxne im to ale nebráni využívať obrovské finančné prostriedky z EÚ. Populisti bojujú proti EÚ a zároveň žijú z jej peňazí.

Vzostup populizmu je vysoká, ale asi nevyhnutná cena za pevné politické postoje, ktoré nepodliehajú vonkajším tlakom. Možno Európa musí prijať túto cenu a riziko. Namiesto toho, aby sa európski politici snažili vyhovieť očakávaniam populistickej vlny, mali by mobilizovať tie časti spoločnosti, ktoré stratili dôveru v politiku. Ak v Európe padajú liberálne demokracie a otvorené spoločnosti, nie je to kvôli odmietaniu myšlienky slobody a demokracie zo strany ľudí. Je to kvôli zlej alebo váhavej politike tradičných strán.

 

 

O Milan Polešenský

Avatar
Generálny sekretár Union of European Federalists Slovakia.

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Slovenský agrorezort upozorňuje na množiace sa škandály nemeckých potravín

Škandály nebezpečných nemeckých potravín, ktoré sa dostali na Slovensko sa množia. Podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva …