EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Slovensko chce pomôct Čiernej Hore do EÚ
Lajcak
Minister Miroslav Lajčák a Aleksander Andrij Pejovič, ŠTAT MZVaEI Čiernej Hory počas prijatia. PHOTO: Tomáš Bokor, archív MZV.

Slovensko chce pomôct Čiernej Hore do EÚ

Pokrok Čiernej Hory v prístupovom procese do Európskej únie a slovenské predsedníctvo v Rade EÚ boli hlavné témy rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskej integrácie Čiernej Hory a jej hlavného vyjednávača s EÚ Aleksandrom Pejovićom v Bratislave.

„Napredovanie Čiernej Hory v prístupovom procese hodnotíme veľmi pozitívne. Krajina sa stala ťahúňom európskej integrácie v regióne západného Balkánu a dáva dobrý príklad aj ostatným adeptom na členstvo v EÚ,“ konštatoval minister M. Lajčák.

Zdôraznil tiež, že Slovensko naďalej podporuje prístupový proces Čiernej Hory tak politicky, ako aj praktickou pomocou cez odovzdávanie vlastných integračných skúseností. Zároveň vyzval na pokračovanie v potrebných reformách a predovšetkým pri ich zavádzaní do praxe. Poukázal aj na význam spravodlivých a slobodných parlamentných volieb na jeseň tohto roku za účasti všetkých relevantných subjektov.

Čierna Hora má v súčasnosti otvorených 22 kapitol, čo predstavuje približne dve tretiny z celkového počtu. Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ v druhej polovici tohto roka by chcela otvoriť ďalšie.

Viac..  Washington tlačí na Poľsko, aby vrátilo majetky Židom. Varšava protestuje

Minister M. Lajčák sa preto zaujímal, kde môže byť Slovensko nápomocné, aby vyjednávací proces s Podgoricou pokračoval želanou dynamikou a čo môže Slovensko v rámci svojho predsedníctva urobiť na zviditeľnenie celého procesu rozširovania, ktoré bude aj jednou z  priorít  SR na čele Únie.

Obaja partneri sa zhodli, že v rámci dialógu EÚ s krajinami západného Balkánu sa treba čoraz intenzívnejšie zaoberať nielen domácimi reformnými procesmi a plneným prístupových kritérií, ale zvýšenú pozornosť treba venovať aj problémom radikalizácie a nárastu extrémizmu v regióne.

Čiernohorského partnera A. Pejovića prijal aj štátny tajomník MZVaEZ SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivan Korčok. Aj on vyzdvihol príklad Čiernej Hory v eurointegračnom procese a označil ju za prvok stability prispievajúci k dobrým susedským vzťahom v regióne. V tejto súvislosti zdôraznil, že proces rozširovania je najefektívnejší transformačný nástroj EÚ, a preto ho bude Slovensko presadzovať aj počas svojho predsedníctva v Rade EÚ.

O dac

Odporúčame pozrieť

auto

Ministerstvo dopravy prichádza s novinkou – ODO-passmi

BRATISLAVA / Kúpila si jazdené vozidlo. Po čase zistila, že má výrazne stočené kilometre. Obrátila sa …