Čerpanie eurofondov čaká revolučná zmena, mestám spôsobovali tragické následky

BRATISLAVA – Čerpanie eurofondov sa má úplne zmeniť. Už o pár dní to budú riešiť európske špičky na summite v našom hlavnom meste. Vďaka týmto zmenám sa už mestá a obce nebudú musieť báť požiadať o európske peniaze a dodatočne im nebudú spôsobovať problémy.

Európske špičky hovoria doslova o revolúcii v čerpaní eurofondov. Mali by totiž začať úplne nové pravidlá.

“Zjednodušíme procesy, zjednodušíme čerpanie. Pretože s rovnakými problémami sa stretávame v celej Únii, nielen na Slovensku,” uviedol predseda výboru regiónov Markku Markkula.

Nesprávny postup

Mnohé mestá a obce za európske peniaze zrekonštruovali školy, námestia i chodníky. Až po rokoch následná kontrola zistila, že jeden z byrokratických postupov pri čerpaní nebol správny a obec preto musel peniaze vrátiť.

“My sa nebránime kontrole, ale nemôžu prísť kontroly päť, šesť, sedem rokov potom, čo boli eurofondy vyčerpané a potom napádať to čerpanie a zase ich žiadať späť. To je likvidačné pre obce a mestá,” hovorí predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Stalo sa aj, že sľúbili viac peňazí, ako bolo k dispozícii. Na to svojho času doplatila aj obec Trakovice pri Piešťanoch. Všetko porobila, ale faktúry im nikto nechcel preplatiť. Situácia smerovala k nútenej správe.

Viac..  V. Remišová: Rokovania v Bruseli boli úspešné, EK prijala návrh investičného plánu pre nové eurofondy

Nové pravidlá

Nové pravidlá budú teda znamenať, že žiadatelia o eurofondy budú musieť všetky náležitosti splniť vopred, nie dodatočne. Zmeniť by to malo aj financovanie väčších miest. Tie totiž, ak sú papierovo príliš bohaté, nesmú čerpať eurofondy.

“Bratislava neobsluhuje 400 tisíc ľudí, ktorí sú tu prihlásení na trvalý pobyt, ale naše mesto obsluhuje 700 tisíc, ktorí žijú v tom metropolitnom regióne,”informoval primátor Ivo Nesrovnal.

O pár dní bude v Bratislave európsky summit výboru regiónov a práve na ňom by sa mali nové pravidlá dohodnúť. Očakáva sa, že by mohli začať platiť ešte v priebehu tohto roka.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Domaniža založila združenie 14tich samospráv. Obyvatelia obcí dostali kompostéry za eurofondy. VIDEO

Požiadať o finančnú podporu môže byť pre malé obce obzvlášť zložité. V tomto prípade ale …