EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / BEZPEČNOSTNÁ POLITIKA / Návrh Komisie zakázať legálnu držbu zbraní je nezmysel, tvrdí Mikolášik
mikolasik
Europoslanec Miroslav Mikolášik. PHOTO: EĽS/Martin Lahousse.

Návrh Komisie zakázať legálnu držbu zbraní je nezmysel, tvrdí Mikolášik

Brusel, 7. apríl 2016Ak si Európska komisia myslí, že zákazom legálne držaných zbraní bojuje proti terorizmu, občania Únie si musia myslieť, že sa zbláznila, povedal slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH). Reagoval tak na návrh novely smernice o strelných zbraniach, ktorá má zakázať legálnu držbu niektorých poloautomatických zbraní a sprísniť podmienky na ich získanie.

 „Vždy platilo, že oheň sa hasí vodou, najnovšie postrehy z dielne Komisie však naznačujú, že sa to dá aj olejom, hovorí Mikolášik, ktorý je presvedčený, že zákaz legálnej držby zbraní nerieši problém teroristických hrozieb, iba rozdúcha vášne nevôle medzi občanmi, ktorých ma chrániť. Únia musí robiť všetko pre ochranu svojich občanov, toto riešenie sa však míňa účinku. Teroristi páchajú útoky práve nelegálne získanými zbraňami a obávam sa, že týmto zákazom by sa ešte zvýšil ich počet a rozšíril by sa čierny trh so zbraňami. Mikolášik si myslí, že prijatie novely by mohlo spôsobiť, že kým dnes vieme aspoň o legálnych držiteľoch zbraní, potom by sme už nemuseli mať informácie o žiadnych napriek tomu, že naďalej budú.

Ak by bol návrh schválený v súčasnom znení, množstvo oprávnených držiteľov kategórií zbraní, ktoré sú aktuálne povolené, by bolo nútených tieto zbrane odovzdať štátu bez náhrady alebo ich znehodnotiť. Novela by sa dotkla aj múzeí, ktoré by boli povinné plne znefunkčniť zbrane, čím by sa výrazne znížila historická hodnota mnohých významných artefaktov. Únia musí obmedzovať konanie teroristov, nie slobodu svojim občanom. Majiteľov zbraní s platne vydaným povolením vieme predsa vystopovať. Novelou by boli postihnuté skupiny ako športoví strelci, poľovníci, zberatelia či oprávnení držitelia za účelom ochrany majetku, len nie páchatelia teroristických útokov,“ dopĺňa Mikolášik.

Viac..  V roku 2020 by malo 20% všetkej energie spotrebovanej v EÚ pochádzať z obnoviteľných zdrojov

Europoslanec kritizuje aj spôsob vzniku návrhu novely, ktorý bol podaný bez akejkoľvek dopadovej štúdie posudzujúcej možné vplyvy.Do súčasného právneho stavu je nutné zasahovať uvážlivo a s najvyššou mierou opatrnosti, nie zbrklými krokmi, ktoré neriešia podstatu problému a veci skôr uškodia, uzavrel Mikolášik.

Európska komisia prišla s legislatívnym návrhom na novelizáciu Smernice Rady 91/477/EHS o kontrole získavania a vlastnenia zbraní v reakcii na parížske teroristické útoky z 13. novembra 2015. Novela by okrem iného predstavovala sprísnenie právnych noriem zakazujúcich určité kategórie poloautomatických zbraní, zahrnutie múzeí a zberateľov do rozsahu smernice, úpravu podmienok získania povolenia na držbu strelnej zbrane ako napr. sprísnenie povinných lekárskych podmienok či návrh jednotných pravidiel označovania strelných zbraní na účely ich vystopovania.

O dac

Odporúčame pozrieť

emisie

EÚ sprísňuje pravidlá v záujme bezpečnejších a ekologickejších automobilov

Európsky parlament, Rada a Komisia dosiahli politickú dohodu s cieľom významne zvýšiť úroveň kvality a …

  • singerko

    Naco je beznemu a sporiadanemu cloveku zbran? Osobne som za zakaz drzania zbrani. Zbrane maju mat iba silove zlozky (armada, policia). Kriminalita by sla dole len taky fukot. Za nelegalnu zbran 5 rokov a bol by pokoj. Takto sa clovek boji ist do ulic, zbrane sa tu uz kupuju ako cukriky.

  • Slusny obcan

    singerko, si na velkom omyle. Takisto sa mozem opytat na co je ludom vodicak? Ved mame autobusy a vlaky. Takisto je to so zbranami. Lepsie mat zbran a nepotrebovat ju ako potrebovat zbran a nemat ju. Uvedom si, že armada ani policia ta neochrania vzdy a vsade ak vobec niekde, ale osobna zbran ak ju mozes a mas pri sebe ano. Teroristicke utoky v Parizi su toho dokazom, vo Franzusku je zakazane nosit zbrane a som presvadceny, ze keby to tak nebolo, nemuselo byt tolko obeti, lebo keby sa tam na tych miestach nachadzali aspon 1- 2 ozbrojeni ludia a ked teroristi vytiahli samopaly v sebeobrane by ich zneskodnili, nebolo by tolko obeti. V Britanii je zakazane nosit aj obycajny nozik alebo slzotvorny plyn a myslis si ze tam neexistuje kriminalita? Prave ze este stupla po zakaze tychto veci, lebo kriminalne zivly vedia, ze sa proti nim nikto zo slusnych ludi nemoze ucinne branit, a taky su aj nelegalne ozbrojeny. Keby to bolo naopak a zbrane by boli medzi slusnymi a normalnymi ludmi, nie psychopatmi rozsirene kriminalnik by si dvakrat rozmyslel, ci pojde lupit a znasilnovat a tak riskovat gulku do hlavy.