Domov / POLITIKA / Lajčák: Migrácia nie je nemecký, grécky alebo slovenský problém, je to problém európsky
Lajcak Steinmeier Berlin
Minister M. Lajčák na rokovaniach s nemeckým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom. PHOTO: archív MZV.

Lajčák: Migrácia nie je nemecký, grécky alebo slovenský problém, je to problém európsky

O prioritách slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, o ďalšom rozvoji bilaterálnych vzťahov a o aktuálnych zahranično-politických témach rokoval v Berlíne minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák so spolkovým ministrom zahraničných vecí Frankom-Walterom Steinmeierom. Nemeckú metropolu navštívil deň po rokovaniach v Aténach, kde s gréckymi partnermi hovoril najmä o migračnej kríze.

„Migrácia je v súčasnosti pre Európu najväčší problém a bude to hlavná téma aj počas nášho predsedníctva v Rade EÚ,“ uviedol po rokovaní s nemeckým ministrom M. Lajčák. „Toto nie je nemecký, grécky alebo slovenský problém, je to problém európsky. Sme v ňom všetci spoločne a riešenie môže byť len celoeurópske. To tvrdíme od začiatku a od začiatku deklarujeme pripravenosť byť súčasťou tohto spoločného riešenia,“ zdôraznil minister M. Lajčák v Berlíne.

Poznamenal tiež, že Slovensko je zodpovedný člen EÚ a s rovnakou zodpovednosťou bude pristupovať aj k výkonu predsedníckej funkcie na čele Rady EÚ. Nemeckému partnerovi predstavil pripravované priority slovenského predsedníctva a konštatoval, že nastávajúce predsedníctvo Slovenska bude príležitosťou aj na ďalšie zintenzívnenie komunikácie a spolupráce s Nemeckom.

Viac..  Ursula von der Leyen predstavila novú štruktúru budúcej Európskej komisie

„Naše výborné bilaterálne vzťahy vytvárajú veľmi vhodné predpoklady na spoluprácu na európskej pôde. Nemecko predstavuje spoľahlivého partnera, ktorý zásadnou mierou prispieva k hľadaniu spoločných celoeurópskych riešení,“ uviedol minister M. Lajčák a ocenil pozitívnu úlohu Nemecka aj v globálnych otázkach. V tejto súvislosti prediskutovali ministri pokrok v mierových rozhovoroch na urovnanie krízy v Sýrii, situáciu na východe Ukrajiny i na západnom Balkáne.

Minister M. Lajčák naposledy v Berlíne bilaterálne rokoval s F.-W. Steinmeierom v júni minulého roka. Nemecký minister pred tým v marci navštívil Bratislavu. Okrem toho sa obaja stretávajú pravidelne každý mesiac na zasadnutiach ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli a Luxemburgu.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektrokolobezka

Berlín zaznamenal za tri mesiace 74 nehôd elektrokolobežiek

Počas troch mesiacov, odkedy v nemeckej metropole Berlín povolili používanie populárnych elektrokolobežiek, zaznamenala polícia 74 …