Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 13. týždňa 2016

Inflácia v eurozóne stále v mínuse

VEĽKÁ BRITÁNIA: Britská centrálna banka [BoE] vidí riziko, že britské referendum o zotrvaní v EÚ by mohlo zvýšiť náklady na požičiavanie si, oslabiť britskú menu a sprísniť podmienky poskytovania hypotekárnych úverov. “Banka upozornila, že výhľad týkajúci sa finančnej stability je v porovnaní s predchádzajúcou novembrovou správou horší. K domácim rizikám sa totiž pridali riziká spojené s referendom. To sa uskutoční 23. júna. Banka už skôr avizovala, že vytvára plány pre prípad finančnej nestability, vyhýba sa však tomu, aby odporučila vystúpenie či zotrvanie krajiny v EÚ,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

ČÍNA: Tempo ekonomického rastu Číny sa v tomto roku spomalí na úroveň 6,5 % po vlaňajšom posilnení o 6,9 %. Uviedla to Ázijská rozvojová banka [ADB] vo svojom najnovšom výhľade ázijskej ekonomiky. Banka tak predpovedá, že hospodársky rast Číny bude v tomto roku najpomalší za štvrťstoročie, ale spomaľovanie ekonomiky krajiny bude podľa nej pokračovať a v budúcom roku vzrastie iba o 6,3 %. Prognózu rastu čínskeho hrubého domáceho produktu Ázijská rozvojová banka vo svojom najnovšom výhľade zhoršila, keďže ešte v decembri predpovedala, že v tomto roku posilní o 6,7 %. Čínska vláda pre rok 2016 plánuje rast HDP v pásme 6,5 až 7,0 %.

Viac..  Podľa Johnsona môže Veľká Británia vynikajúco prosperovať aj bez pobrexitovej dohody s EÚ

EUROZÓNA: Štatistický úrad Európskej únie Eurostat včera zverejnil rýchly odhad, podľa ktorého sa cenová hladina v eurozóne v marci medziročne znížila o – 0,1 %. Vo februári ceny v Európskej menovej únii oproti rovnakému mesiacu minulého roka klesli o – 0,2 %. Ceny v segmente potraviny, alkohol a tabak podľa odhadu v marci medziročne stúpli o 0,7 % po februárovom posilnení o 0,6 %. Ceny priemyselných tovarov sa zvýšili o 0,5 % po raste o 0,7 % v predchádzajúcom mesiaci. Ceny energií oslabili o – 8,7 % po tom, čo vo februári medziročne klesli o – 8,1 %.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

pas, cestovanie

Od 1. októbra 2021 budete potrebovať na cestu do Veľkej Británie už cestovný pas

Od 1. októbra 2021 nebude už pri ceste do Veľkej Británie stačiť občiansky preukaz. Od …