Obrovské prekvapenie na Ukrajine: Premiér Jaceňuk rezignoval!

KYJEV – Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk rezignoval. Informoval o tom dnes internetový portál Ukrajinská pravda. Jaceňukova vláda v poslednom období strácala podporu v parlamente.

Krok Arsenija Jaceňuka tak otvára cestu k ukončeniu politickej krízy v krajine.

“Rozhodol som sa rezignovať z postu premiéra Ukrajiny. V utorok 12. apríla predložím moju požiadavku parlamentu,” vyhlásil Jaceňuk.

“Moje rozhodnutie je založené na niekoľkých dôvodoch: politická kríza bola umelo vyvolaná a prianie vymeniť jednu osobu zaslepilo politikov a paralyzovalo ich vôľu zaistiť v krajine skutočné zmeny,” dodal.

Jaceňuk, ktorý post ministerského predsedu zastával od februára 2014, na sociálnej sieti Twitter napísal, že nová vláda by sa mala vytvoriť bezodkladne, aby sa tak predišlo “destabilizácii výkonnej zložky počas vojny”.

Viac..  Vicepremiérka Remišová predstavila odpoveď na krízu spôsobenú COVID-19

Jaceňuk ďalej vyhlásil, že na nového premiéra nominuje Blok Petra Porošenka súčasného predsedu parlamentu Volodymyra Hrojsmana.

Stratil dôveru

Ukrajinský parlament v polovici februára pri hlasovaní o vyslovení nedôvery premiérovi Jaceňukovi nečakane podporil súčasnú vládu, čo však následne viedlo k rozpadu parlamentnej koalície.

Na Ukrajine tak vypukla politická kríza, pretože poslanci odmietajú spolupracovať s kritizovaným premiérom, ale k jeho odvolávaniu sa v súlade so zákonom môžu vrátiť až v septembri.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Juhan Parts

Audítori EÚ posúdia účinnosť opatrení na boj proti veľkej korupcii na Ukrajine

Ukrajina je jednou z najväčších a najvýznamnejších krajín susediacich s EÚ a ako taká je …