EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ĽUDIA / Dnešní migranti sú zajtrajší džihádisti, varujú Gréci

Dnešní migranti sú zajtrajší džihádisti, varujú Gréci

ATÉNY – Narastajúca frustrácia a hnev migrantov, ktorí v Grécku čakajú v provizórnych utečeneckých táboroch na akúkoľvek možnosť vycestovať do Európy, môže viesť k radikalizácii a k tomu, že sa stanú ľahkou korisťou pre islamistov. Vyhlásil to námestník gréckeho ministra vnútra Nikos Toskas, Polícia podľa neho musí postupovať pri presune utečencov a riešení ich protestov veľmi rozumne.

Toskas vyzval na rozvážnejšie konanie bezpečnostných zložiek len deň potom, ako sa niekoľko stoviek migrantov z gréckeho tábora Idomeni pokúsilo násilím dostať cez macedónske hranice.

Macedónska polícia proti nim použila slzotvorný plyn a podľa gréckej vlády aj gumové projektily a zábleskové granáty.

Asi tristo utečencov utrpelo zranenia, zranilo sa aj 23 macedónskych policajtov.

Ľahká korisť

“To, čo vidíme dnes, sú zajtrajší džihádisti,” vyhlásil Toskas. Frustrácia utečencov podľa neho prispieva k tomu, že sa potom môžu stať ľahkým cieľom radikálov, ktorí medzi nimi hľadajú spolubojovníkov.

Viac..  Počet prichádzajúcich migrantov je podľa Frontexu na päťročnom minime

Grécke úrady sa pokúšajú presvedčiť migrantov, aby opustili provizórne tábory v Idomeni a v prístave Pireus a presunuli sa do ubytovní pre utečencov zriadených po celej krajine. Zatiaľ sa im to veľmi nedarí a migranti odmietajú svoje dočasné domovy dobrovoľne opustiť. V Idomeni je ich stále okolo 11 tisíc a šéf regiónu Christos Gudenudis nalieha na to, aby ľudia z tábora odišli do konca tohto mesiaca. “Situácia tam teraz balansuje na ostrie noža,” povedal.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

utecenci

EÚ schválila opatrenia na boj proti prevádzačom migrantov

Európska únia bojuje proti prevádzačstvu migrantov. Rada schválila komplexný a operačný súbor opatrení na presadzovanie …