EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Boris Kollár o prerozdeľovaní utečencov: Toto je jedno veľké svinstvo, čo chcú na nás urobiť
kollar
Boris Kollár, predseda SME RODINA. PHOTO: redakcia/red.

Boris Kollár o prerozdeľovaní utečencov: Toto je jedno veľké svinstvo, čo chcú na nás urobiť

“Čo ten Brusel môže vedieť, aké tu máme problémy. A ešte nám bude diktovať koho si sem máme napúšťať, koľko im máme dať peňazí, ako sa máme o nich starať. Toto musí zostať v našej právomoci!” Boris Kollár takto ostro reaguje na novú azylovú politiku Bruselu. VIDEOBLOG

ZDROJ: YouTube / EURÓPSKE NOVINY. Viac videí TU

Nová azylová politika

ŠTRASBURG – Poslanci Európskeho parlamentu sa na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu zhodli na tom, že centralizovaný azylový systém by Európskej únii umožnil lepšie zvládať prílev migrantov a žiadateľov o azyl.

Europoslanci v rámci nelegislatívneho uznesenia požadujú vytvorenie bezpečných a legálnych spôsobov vstupu občanov tretích krajín na územie EÚ bez toho, aby museli riskovať svoje životy a obracať sa na pašerákov.

Radikálna reforma

Európsky parlament poukázal na to, že súčasný azylový systém sa nedokáže vyrovnať s rastúcim počtom prichádzajúcich migrantov a vyzval na radikálnu reformu takzvaných dublinských pravidiel.

“Už žiadne krízové riešenie na krízové situácie. Chceme udržateľnú dlhodobú víziu,” povedala autorka uznesenia Roberta Metsola z Európskej ľudovej strany.

“Požadujeme záväzný rozmiestňovací mechanizmus prostredníctvom takzvaných humanitárnych koridorov. Navrhujeme centrálny kolektívny systém rozdelenie zodpovednosti,” uviedol autorka uznesenia Kashetu Kyenge z Aliancie socialistov a demokratov.

Viac..  Srbi musia uznať Kosovo, aby mohli byť členmi Európskej únie

Centralizovaný zber a rozdeľovanie žiadostí

Poslanci zároveň navrhli zriadenie centralizovaného systému zberu a rozdeľovania žiadostí o azyl, ktorého súčasťou by mohli byť aj kvóty pre každý členský štát EÚ.

Tento systém by mal fungovať na báze vstupných centier – takzvaných hotspotov, z ktorých by sa žiadatelia prerozdeľovali medzi jednotlivé členské štáty.

Dlhodobý problém s kvótami

S tým má Slovensko dlhodobý problém, krajina sa nachádza na chvoste v počte udeľovaní azylu. Udelili sme ich osem. “Musíme zachovať súčasný stav rozhodovania národných štátov, kedy majú právomoc rozhodnúť sa koho chcú prijať,” hovorí slovenský europoslanec za Európsku ľudovú stranu Ivan Štefanec.

Slvoenskí europoslanci chcú poukázať aj na to, že nefunguje ani súčasný systém kvót v krajinách, ktoré ich neodmietli. “Prerozdeľovací systém sa absolútne nepodarilo využiť,” hovorí Monika Flašíková Beňová z Aliancie socialistov a demokratov.

“Z tisícov ľudí je len pár stoviek, ktorí sa dostali do konečných krajín,” uviedla Jana Žitňanská zo strany Európski konzervatívci a a reformisti.

Europoslanci schválili uznesenie vypracované maltskou poslankyňou Robertou Metsolovou a talianskou poslankyňou Kashetu Kyengeovou v pomere hlasov 459:206.

O red

Odporúčame pozrieť

Orban

Maďarsko je posledná bašta proti migrácii, uviedol maďarský premiér Orbán

BUDAPEŠŤ / Maďarský premiér Viktor Orbán odštartoval predvolebnú kampaň veľkými vyhláseniami. Svoju krajinu označil ako poslednú …

 • opolak

  p.Kollár strčte si tie vaše výplody niekam , konkubín máte okolo seba dosť

  • Peter Semrád

   Ako suvisia jeho konbubini s tym co povedal? Inac ma pravdu!

   • homajo

    Ide o charakter a morálku človeka, ktorý niečo hlása, pritom sám sa chová ako moslim a pestuje mnohoženstvo.

    • Lubomir Kmotorka

     Ale no, mnohoženstvo uznávajú napríklad aj mormóni. A ateisti. Pokiaľ viem, moslim má dovolené max 4 manželky. Ale aj tam sú rozdiely.

     • J.Lo

      No prosím Ťa ateisti ? To máš odkiaľ prosím ? Že som to teda nepočula a som medzi samými ateistami…sem tam aj niečo čítam :-). Možno je to len tajná túžba nejakého ateistu, ktorý Ti toprezradil 🙂

     • Lubomir Kmotorka

      Napríkôad Boris Kolár. Množenstvo chápem ako stav, keď má človek viac detí s viacerými ženami. Myslím, že Boris je typický príklad.

 • Deep Purple IN ROCK

  brusel treba zastavit,sofera a jeho posadku vyhodit,autobus zgeneralkovat,inak EU padne do priepasti