PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť budú najmä víza pre Turecko a kontrolu zbraní

Poslanci Európskeho parlamentu sa budú tento týždeň venovať práci vo výboroch. Na pláne sú diskusie o zrušení vízovej povinnosti pre Turkov, zmiznutých deťoch migrantov a zahraničných bojovníkoch. Po prvýkrát budú predstavené pozmeňujúce návrhy k reforme pravidiel o držaní strelných zbraní.

Podľa Europolu je s súčasnosti nezvestných viac ako 10 000 detí utečencov a migrantov. Vo štvrtok sa bude týmto problémom zaoberať výbor pre občianske slobody. Jeho schôdze sa zúčastnia aj predstavitelia Europolu, Agentúry EÚ pre základné práva a mimovládnej organizácie Missing Children Europe.

V ten istý deň budú členovia výboru diskutovať o správe Komisie, ktorá hodnotí pokrok Turecka pri plnení podmienok na liberalizáciu vízového styku s EÚ. Turci budú môcť do EÚ cestovať bez víz až potom, ako sa na tom dohodne Parlament spoločne s Radou.

V stredu sa bude výbor zaoberať správou Eurojustu o zahraničných bojovníkoch. Debaty sa zúčastní aj šéfka Eurojustu Michèle Coninsx.

Výbor pre vnútorný trh bude v stredu po prvýkrát diskutovať o pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch ohľadne reformy smernice o strelných zbraniach. Cieľom reformy je zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali do rúk teroristom.

Viac..  Vlna obnovy: Zdvojnásobenie miery renovácie budov v záujme zníženia emisií a boja proti energetickej chudobe

Výbor pre priemysel a energetiku bude vo štvrtok hlasovať o uznesení týkajúcom sa spotrebiteľov energie. Uznesenie bude neskôr začlenené do legislatívnych návrhov v rámci budúcej energetickej únie.

Vyjednávači Parlamentu i Rady sa budú v utorok snažiť predbežne dohodnúť na štvrtom železničnom balíku. Nové pravidlá by mali stimulovať konkurenciu v osobnej železničnej preprave, zlepšiť kvalitu poskytovaných služieb a pomôcť splniť ciele v oblasti znižovania emisií.

Na ten istý deň je naplánovaná ustanovujúca schôdza vyšetrovacieho výboru vo veci merania emisií v automobilovom priemysle (EMIS). Jeho členovia budú diskutovať so zástupcami Komisie a Medzinárodnej rady pre čistú dopravu. Osobitný výbor pre daňové rozhodnutia sa v pondelok stretáva s národnými poslancami.

Výbor pre práva žien sa v utorok chystá hlasovať o viacerých uzneseniach. Jedno z nich sa týka žien a chudoby.

V zahraničnom výbore sa bude v utorok diskutovať o tom, akú stratégiu by mala EÚ zaujať voči propagande v tretích krajinách.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

alkohol

Súkromné pálenie alkoholu sa rušiť nebude. Rezort dostal povolenie od Európskej komisie

Na Facebooku minister financií SR Eduard Heger informoval, že sa súkromné pálenie alkoholu na Slovensku …