Korcok
Ivan Korčok (v strede) na rokovaní vo Washingtone. PHOTO: archív MZV.

Bezpečnostná a obchodná agenda vo vzťahoch EÚ a USA v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva v Rade EÚ

Počas druhého dňa rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenca vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivana Korčoka (19. apríla2016)  vo Washingtone, DC boli hlavnými témami rokovaní migrácia, vnútorná bezpečnosť a transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) medzi EÚ a USA.

Štátny tajomník I. Korčok sa stretol na pôde Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) s riaditeľkou pre cezhraničnú bezpečnosť Sarah Kendall. Americká partnerka ocenila dôraz kladený na otázku vnútornej bezpečnosti únie pri zvládaní súčasnej migračnej krízy v Európe. Uistila o pripravenosti USA spolupracovať s európskymi partnermi formou technickej asistencie a výmeny informácií.

Námestník hlavného vyjednávača USA v obchodných otázkach (U.S. Trade Representative) Dan Mullaney informoval o prípravách na ďalšie kolo rokovaní o TTIP, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v New Yorku. Potvrdil vysokú úroveň ambícií súčasnej administratívy USA v rokovaniach o transatlantickej dohode s Európskou komisiou a vyzdvihol kľúčovú úlohu slovenského predsedníctva v Rade EÚ v 2. polroku z hľadiska zabezpečenia podpory členských štátov pre substantívny pokrok v rokovaniach.

Viac..  Slovensko žiada Európsku komisiu o dodatočné zdroje na riešenie utečeneckej krízy

Štátny tajomník Ivan Korčok sa po rokovaniach vo Washingtone presúva do New Yorku, kde sa ako člen delegácie prezidenta SR Andreja Kisku zúčastní na rokovaniach o implementácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja, na slávnostnom podpise parížskej medzinárodnej dohody o opatreniach proti zmene klímy a ďalších bilaterálnych rokovaniach prezidenta na pôde OSN.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

I. Korčok: Európska únia je mierový projekt a Slovensko je jeho pevnou súčasťou

Slovenská republika si dnes, 9. mája 2022, pripomína spolu s ďalšími dvadsiatimi šiestimi členskými štátmi …