EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Bezpečnostná a obchodná agenda vo vzťahoch EÚ a USA v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva v Rade EÚ
Korcok
Ivan Korčok (v strede) na rokovaní vo Washingtone. PHOTO: archív MZV.

Bezpečnostná a obchodná agenda vo vzťahoch EÚ a USA v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva v Rade EÚ

Počas druhého dňa rokovaní štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenca vlády SR pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ Ivana Korčoka (19. apríla2016)  vo Washingtone, DC boli hlavnými témami rokovaní migrácia, vnútorná bezpečnosť a transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP) medzi EÚ a USA.

Štátny tajomník I. Korčok sa stretol na pôde Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) s riaditeľkou pre cezhraničnú bezpečnosť Sarah Kendall. Americká partnerka ocenila dôraz kladený na otázku vnútornej bezpečnosti únie pri zvládaní súčasnej migračnej krízy v Európe. Uistila o pripravenosti USA spolupracovať s európskymi partnermi formou technickej asistencie a výmeny informácií.

Námestník hlavného vyjednávača USA v obchodných otázkach (U.S. Trade Representative) Dan Mullaney informoval o prípravách na ďalšie kolo rokovaní o TTIP, ktoré sa uskutoční budúci týždeň v New Yorku. Potvrdil vysokú úroveň ambícií súčasnej administratívy USA v rokovaniach o transatlantickej dohode s Európskou komisiou a vyzdvihol kľúčovú úlohu slovenského predsedníctva v Rade EÚ v 2. polroku z hľadiska zabezpečenia podpory členských štátov pre substantívny pokrok v rokovaniach.

Viac..  Poslanci nechcú vystúpenie z EÚ bez dohody, May si ale aj tak môže urobiť po svojom

Štátny tajomník Ivan Korčok sa po rokovaniach vo Washingtone presúva do New Yorku, kde sa ako člen delegácie prezidenta SR Andreja Kisku zúčastní na rokovaniach o implementácii cieľov trvalo udržateľného rozvoja, na slávnostnom podpise parížskej medzinárodnej dohody o opatreniach proti zmene klímy a ďalších bilaterálnych rokovaniach prezidenta na pôde OSN.

O dac

Odporúčame pozrieť

Jourova

Komisia: Musíme zabezpečiť, aby špinavé peniaze z iných krajín neprenikali do nášho finančného systému

Komisia prijala nový zoznam 23 tretích krajín, ktoré majú strategické nedostatky vo svojich rámcoch boja …