Breivik vyhral súd s Nórskom. Porušili jeho ľudské práva

OSLO – Nórsky súd vyhovel v niektorých bodoch sťažnosti odsúdeného teroristu Andersa Breivika na štát pre podmienky svojho väzenia. Nórsko vraj porušilo predovšetkým zákaz neľudského zachádzania. Naopak porušenie práva na súkromie a rodinný život súd neuznal.

Anders Breivik si odpykáva 21-ročný trest väzenia zo zabitia 77 ľudí pri útokoch z roku 2011. Na súde si sťažoval okrem iného na používanie pút, obmedzovanie korešpondencie, pravidelné prehliadky cely či izoláciu od ostatných trestancov. Štát ho chce podmienkami väznenia dohnať k samovražde, uviedol.

Porušené práva

Podľa dnešného výroku súdu sa Nórsko skutočne dopustilo porušenia niektorých práv zakotvených v európskej Dohode o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Krajina porušila predovšetkým zákaz neľudského alebo ponižujúceho zachádzania či trestania. Súd v tejto súvislosti kritizoval predovšetkým držanie pravicového extrémistu na samotke.

Poštu nekontrolujú

Právo na súkromný a rodinný život ale podľa súdu obmedzené nebolo. Ku kontrole Breivikovej korešpondencie vraj nedochádza. Nórsko bude musieť uhradiť Breivikovi trovy súdneho konania vo výške 331 000 nórskych korún.

Viac..  Koronavírus: Dávate si pozor, akým informáciám uveríte

Súdne pojednávanie sa konalo v polovici marca v telocvični väznice Skien, kde Breivika väznia. Prokuratúra jeho sťažnosť odmietala s tým, že je nebezpečný a v kontakte s ostatnými väzňami by sa mohol pokúsiť o plánovanie ďalších útokov podobných tým, ktoré už spáchal.

77 obetí

Breivik v júni 2011 vo vládnej štvrti v Osle odpálil nálož, ktorá zabila osem ľudí. Krátko potom postrieľal 69 členov letného tábora sociálnodemokratickej mládeže na neďalekom ostrove Utöya. O rok neskôr ho súd za terorizmus poslal na 21 rokov do väzenia, čo je najvyšší jednorázový trest, ktorý je v Nórsku možné uložiť. Breivikov pobyt vo väzení môžu kompetentní predlžovať až na doživotie.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

elektromobil

V Nórsku majú svetový rekord. Tretina nových áut je elektrických

OSLO / Celkový predaj áut v Nórsku sa vlani podľa údajov nórskeho cestného zväzu NRF znížil …