EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKO/ENVIRO / Nová smernica o motoroch by mala dopomôcť k výraznému zníženiu emisií

Nová smernica o motoroch by mala dopomôcť k výraznému zníženiu emisií

Holandské predsedníctvo dosiahlo s Európskym parlamentom predbežnú dohodu. Jej cieľom je znížiť emisie znečisťujúcich látok z motorov od malých ručných zariadení ako napríklad motorové píly až po stavebné stroje.

Nariadenie by malo zabezpečiť riadne fungovanie vnútorného trhu, rovnako ako nad ním posilniť dohľad a ochraňovať tak nielen ľudské zdravie, ale aj životné prostredie. Okrem toho rieši aj konkurencieschopnosť a dodržiavanie takých legislatívnych bodov, ktoré by mali odstrániť prekážky zahraničnému obchodu. Tie sa týkajú predovšetkým regulačných bariér, ktoré vyplývajú z odlišných emisných požiadaviek jednotlivých štátov.

Nová smernica by teda mala na vnútorný trh pustiť len tie motory, ktoré budú vyhovovať požiadavkám emisných limitov. V prípade schválenia začne aktualizovaná smernica postupne platiť v rozmedzí rokov 2018 až 2020. Záležať to bude od jednotlivého typu motora.  

Viac..  Eurokomisár Šefčovič: Ak nebudeme mať klímu pod kontrolou, život na našej planéte nebude bezpečný

K predbežnej dohode sa vyjadril aj holandský minister životného prostredia Sharon Dijksma: Jednou z priorít holandského predsedníctva je politika kvality ovzdušia v EÚ. Nové pravidlá významne prispejú k zníženiu znečistenia. V mene Rady chválim Parlament, Komisiu aj predchádzajúce predsedníctvo za ochotu dosiahnuť túto dohodu.”

O vik

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Eurokomisár Šefčovič: Ak nebudeme mať klímu pod kontrolou, život na našej planéte nebude bezpečný

Európska komisia prijala dlhodobú strategickú víziu pre prosperujúce, moderné, konkurencieschopné a klimaticky neutrálne hospodárstvo do …