Krajiny V4 a NB8 sú pripravené udržať Európsku úniu jednotnú


Krajiny Vyšehradskej štvorky, nordické a pobaltské štáty majú veľmi podobné názory na aktuálne európske výzvy a sú pripravené udržať Európsku úniu jednotnú. Vyplynulo to z dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí regionálnych zoskupení V4 a NB8 v lotyšskej Jürmale. Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí  SR Miroslav Lajčák.

Ministri dvanástich krajín strednej a severnej Európy sa takto stretávajú každý rok a tento raz sa venovali aktuálnym hrozbám a výzvam pre Európsku úniu i Severoatlantickú alianciu.

Aj terajšie stretnutie potvrdilo užitočnosť tohto formátu, kde medzi sebou otvorene diskutujú ministri z krajín troch dôležitých európskych regiónov,“ konštatoval minister M. Lajčák. Prínos takýchto rokovaní je podľa neho v tom, že umožňujú z regionálneho pohľadu prediskutovať aj globálnejšie a celoeurópske otázky a to, ako sa k nim postaviť spoločnými silami.

Zamerali sme sa na témy, ktorými momentálne žije EÚ aj NATO: migrácia, energetika, bezpečnosť ako taká a tiež strategická komunikácia a Východné partnerstvo,“ uviedol minister M. Lajčák. Zároveň pripomenul, že pre Slovensko bola terajšia schôdzka v Jürmale aj príležitosť na oboznámenie partnerov so zámermi nastávajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ, keďže deväť zúčastnených krajín je členom EÚ a ďalšie dve (Nórsko a Island) sú ako nečlenovia s úniou veľmi tesne prepojení legislatívou, spoločným trhom a schengenským priestorom.

Viac..  Európska komisia ukončí zvýšený dohľad nad vládnymi výdavkami Grécka

Minister M. Lajčák poznamenal, že oblasti, na ktoré sa chce slovenské predsedníctvo v Rade EÚ sústrediť, sa do značnej miery prekrývajú s témami tohto stretnutia (bezpečnosť, terorizmus, migrácia, energetika) ako aj s prioritami regionálnych skupín V4 a NB8 (zamestnanosť, konkurencieschopnosť, spoločný trh).

Na okraj jürmalského zasadnutia sa uskutočnilo aj koordinačné stretnutie ministrov krajín V4, aby prediskutovali postup v súvislosti s prípravou júlového summitu Severoatlantickej aliancie. Minister M. Lajčák tiež absolvoval prvé neformálne stretnutie s novou ministerkou zahraničných vecí Islandu Liljou Alfreðsdóttir.

V Jürmale sa ministri vyšehradsko-nordicko-pobaltskej dvanástky stretli už po štvrtýkrát. Minulý rok počas slovenského predsedníctva vo V4 zasadali vo Vysokých Tatrách.

V4 tvoria Slovensko, Česko, Maďarsko a Poľsko, NB8 zase Island, Nórsko, Dánsko, Švédsko, Fínsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

V. Remišová: Národné záujmy Slovenska a Česka bude v EÚ počuť silnejšie, dohodli sme spoločný postup

Spoločne dokážeme viac – na rokovaní v Brne to vo štvrtok zdôraznili vicepremiérka Veronika Remišová …