Deväť z desiatich kurčiat v jedálňach je z dovozu, hydinári vidia riziko

BRATISLAVA – Slovensko nie je vo výrobe hydinového mäsa sebestačné. Ponuku obchodných sietí preto do veľkej miery tvorí dovážané mäso. Podľa šéfa Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár je podiel kvalitného slovenského hydinového mäsa v reštauráciách menej ako 10 percent. A v školských stravovacích zariadeniach je na úrovni 18 percent.

Od minulého roka podľa nariadenia EÚ musí byť na etikete baleného mäsa uvedené miesto pôvodu chovu a porážky. Podľa šéfa Únie hydinárov Slovenska Daniela Molnára je problém, že táto povinnosť nevyplýva pre zariadenia školského stravovania a zariadenia verejného stravovania.

Zahraničná produkcia

Preto sa stáva, že v zariadeniach školského stravovania odoberajú mäso síce od slovenských dodávateľov, ale zo zahraničnej produkcie.

“Chceme upozorniť na skutočnosť, že slovenský dodávateľ nie je slovenský producent,” zdôraznil tlačový tajomník únie Ľubomír Urban. Na Slovensku sú v súčasnosti traja spracovatelia hydiny, no na trhu pôsobí až 46 subjektov, ktoré sa zaoberajú prebaľovaním a rozrábaním mäsa.

“Toto je tá veľká škála slovenských dodávateľov, plus k tomu musíme napočítať rôzne veľkoobchodné prevádzky a takisto rôzne veľkosklady, ktoré sa zaoberajú skladovaním a distribúciou hydinového mäsa,” vysvetlil Molnár.

Zásady pre zvýšenie bezpečnosti

Únia podľa Molnára preto víta dokument Zásady pre zvýšenie bezpečnosti a kvality nakupovaných surovín pre hromadné stravovanie, ktorý bol predložený na rokovanie ešte minulej vláde počas funkčného obdobia exministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka. V dokumente sú uvedené základné princípy, ako dostať do zariadení školského a hromadného stravovania, ktoré spravuje štát, potraviny slovenského pôvodu.

Viac..  Reálna spotreba domácností v eurozóne aj v celej EÚ klesla

Podľa Molnára je konzumácia nekvalitného dovážaného hydinového mäsa zdravie ohrozujúca, najmä pre deti a mládež cez zníženie imunity alebo vznik alergií. Začiatkom apríla tohto roku predávali na Morave poľské kuracie mäso, ktoré obsahovalo polyfosfáty, ktoré v mäse zadržiavajú vodu. V marci objavili inšpektori v Poľsku biovajcia so štvornásobne vyšším obsahom dioxínov, ktoré sú karcinogénne.

“Čo sa týka slovenských výrobcov, tak tu musíme zdôrazniť, že tie aféry, ktoré sú vo svete, sa nám vyhýbajú. Dôvodom je to, že dodávame kurčatá, ktoré sú počas celej doby výkrmu a spracovania pod neustálou veterinárnou kontrolou a pri výrobe nepoužívame žiadne stimulátory rastu, lebo na to nie sme odkázaní,”konštatoval šéf hydinárov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

polnohospodarske produkty

Dvanásť členských štátov porušilo povinnosť transponovať pravidlá EÚ zakazujúce nekalé obchodné praktiky

Komisia začala konania o porušení povinnosti proti 12 členským štátom za to, že netransponovali pravidlá …