EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ZAUJÍMAVOSTI / 500-eurovka končí, postupne ju začnú sťahovať z obehu

500-eurovka končí, postupne ju začnú sťahovať z obehu

BRATISLAVA – Mnohí Slováci nikdy nedržali v ruke 500-eurovú bankovku. Ekonómovia o jej zrušení hovorili už dlhšie, Európska centrálna banka už o niekoľko dní, 4. mája rozhodne o tom, akým spôsobom ju stiahnu z obehu.

Informáciu zverejnil nemecký denník Handelsblatt, ECB zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytla. Podľa denníka bude na jej stiahnutie existovať viacero spôsobov, bude sa ňou dať platiť ako doteraz a tiež sa bude dať vymeniť v centrálnej banke za nižšie nominálne hodnoty. O zrušení 500 eurovky hovoril medzi prvými šéf londýnskej banky. Podľa neho takáto vysoká bankovka neslúži bežným ľuďom, ale zločincom.

Bankovka je v obehu od roku 2002 a nie je na nej nič špecifické. Obe strany zobrazujú modernú architektúru. Kritické hlasy sa dostali už aj do Frankfurtu, kde sídli banka bánk.

“Európska  centrálna banka zvažuje zrušenie 500-eurovej bankovky. Pracuje sa na tom, ako to čo najlepšie implementovať a odkomunikovať,” povedal prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi.

Viac..  Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 22. týždňa 2018

Osem miliónov

Niekto 500 eur nezarobí ani za mesiac, preto je jej výskyt v Európe výnimočný. Cudzia je Slovákom mladším, starším, pracujúcim v montérkach, či v obleku.

Národná banka Slovenska ich pritom od prijatia eura vytlačila cez 8 miliónov. “Čo predstavuje priemerne jeden a pol kusa na obyvateľa za minulý rok,” tvrdí hovorkyňa NBS Martina Solčányiová.

Kriminálnici a kúzelníci

Podľa bývalého šéfa jednej z londýnskych bánk slúži 500-urová bankovka najmä kriminálnikom a daňovým kúzelníkom. “Bankovky s vysokou hodnotou hrajú malú úlohu vo fungovaní legálnej ekonomiky, zato v nelegálnej ekonomike hrajú úlohu kľúčovú. Iróniou je, že zločincom ich poskytujú štáty samotné,“povedal bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands.

“Banky centrálne takto podporujú čiernu ekonomiku a úniky,” myslí si ekonóm SAV Peter Baláž. Zrušenie bankoviek skorumpované elity a kriminálnikov nezastaví, sťaží im to však život.

 

O red

Odporúčame pozrieť

zemegula

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 22. týždňa 2018

AMERICKÉ CLÁ NA DOVOZ OCELE A HLINÍKU UŽ PLATIA AJ PRE EÚ TALIANSKO: Uplynulý týždeň …