EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Monika Beňová: Opatrovateľky nesmú byť zneužívané ako slúžky
benova
Monika Flašíková Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Opatrovateľky nesmú byť zneužívané ako slúžky

Zvyšujúce sa množstvo opatrovateľov súvisí s demografickým vývojom v Európe, meniacim sa rozdelením úloh v rámci rodiny, predlžovaním strednej dĺžky dožitia, respektíve starnúcim obyvateľstvom. Veľkú väčšinu opatrovateľov, či ošetrovateľov seniorov alebo ľudí so zdravotným postihnutím tvoria ženy. Európsky parlament (EP) sa preto bude v rámci dnešného plenárneho zasadnutia zaoberať aj správou ohľadom žien pracujúcich v domácnosti a opatrovateliek v Európskej únii (EÚ).

Téma úzko súvisí aj s uplatnením sa mnohých Sloveniek, ktoré pôsobia ako opatrovateľky väčšinou v susednom Rakúsku. „Sú vystavené vysokej emocionálne záťaži, čo je spôsobené aj tým, že žijú pomerne ďaleko od domova a rodiny. Vytvorenie spoločného ochranného rámca pre opatrovateľstvo v EÚ, ktorý sa navrhuje, je jedným z predpokladov dôsledného rešpektovania dôstojnosti týchto žien,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Viac..  V Rakúsku už zahalené tváre neuvidíte, za burku hrozí pokuta

Prácu opatrovateľky podľa nej nemožno podceňovať, ako k tomu mnohokrát dochádza dnes. Treba zároveň účinne zabrániť tomu, aby sa k ženám, ktoré ju vykonávajú pristupovalo ako k menejcenným bytostiam. „Je dôležité si uvedomiť, že je to 24 hodinový pracovný úväzok, čo je nesmierne náročné,“ pripomenula europoslankyňa. Zároveň je potrebné zamedziť tomu, aby boli opatrovateľky v rodinách zneužívané na vykonávanie rozličných druhov domácich prác. „Majú sa starať o pacienta. Nejde o podradnú, ale naopak odbornú činnosť, ktorá si vyžaduje veľa fyzických a psychických síl. Nemôžu byť preto zneužívané ako slúžky v domácnosti,“ uzavrela poslankyňa.

O dac

Odporúčame pozrieť

margrethe vestager

Európska komisia začala vyšetrovanie verejného financovania závodu Jaguar Land Rover na Slovensku

Európska komisia začala podrobné vyšetrovanie, ktorého cieľom je posúdiť, či plány Slovenskej republiky poskytnúť 125 …