merkel
Reprofoto: noviny.sk

Strana Alternatíva pre Nemecko vyzýva k zákazu mešít a buriek

STUTTGART – Delegáti pravicovej populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) schválili programové prehlásenie, podľa ktorého islám nie je zlúčiteľný s nemeckou ústavou. Prehlásenie rovnako vyzýva k zákazu mešít a buriek, píše agentúra Reuters.

AfD do prehlásenia zakotvila svoju antiislámsku rétoriku z uplynulýchz týždňov. Začiatok dvojdňového zjazdu strany v sobotu narušili protesty ľavicových demonštrantov. Polícia približne 500 z nich zadržala, desať policajtov utrpelo ľahké zranenia.

Prišiel aj Klaus

Ako hosť zjazdu AfD v sobotu vystúpil bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý prehlásil, že “démonizáciu” strany v nemeckých politických a akademických kruhoch a v médiách považuje za “absurdnú” a “klamlivú”.

“Brutalita útokov na AfD ukazuje, že máte pravdu a že vaši kritici dostali strach. Títo ľudia nechcú pluralitu a demokraciu,” povedal Klaus s tým, že strana musí “odmietnuť znižujúcu politickú korektnosť.”

Podpora voličov

Strana vznikla len pred tromi rokmi. Zatiaľ nemá žiadne zastúpenie v spolkovom parlamente, jej členovia sa ale už dostali do polovice zo 16 krajinských parlamentov.

Viac..  EUROZÓNA: Inflácia v auguste stúpla na 3 % z júlových 2,2 %

Podľa prieskumov verejnej mienky podporuje stranu až 14 percent voličov. AfD tak predstavuje vážnu hrozbu pre konzervatívcov kancelárky Angely Merkel a ďalšie existujúce strany pred spolkovými voľbami, ktoré sa budú konať budúci rok.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

jurzyca

Eugen Jurzyca o Afganistane: Migračná vlna do EÚ sa nedá porovnať s tou v roku 2015, vieme že tí ľudia sú strašne prenasledovaní

Ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) mimoriadne rokovali v súvislosti s možnými bezpečnostnými dôsledkami prevzatia …