Únia trvá na výmene informácií. Pomôcť má aj Eurojust

Eurojust je orgán Európskej únie, ktorého prvoradou úlohou je podpora spolupráce vnútroštátnych orgánov zodpovedných za stíhanie. Po parížskych a bruselských útokoch sa vynárajú otázky, čo môže Eurojust robiť.

“Nikto vám nedá 100 percentnú záruku.  V našich systémoch výmeny údajov sa nachádzajú isté diery. Za tú dobu máme skúsenosť s istou neochotou členských štátov naozaj si sprístupňovať údaje. Na druhej strane vieme o platnej legislatíve, ktorá zakazuje výmenu údajov,” povedala Monika Hohlmeier z Európskej ľudovej strany.

Predsedníčka Eurojust-u Michèle Coninsx vidí možné riešenie v zrýchlení justičného procesu: Možno aj intenzívnejšie využívanie možností, ktoré Eurojust ponúka: možnosť spolupráce, zrýchlenej justičnej spolupráce, fórum na operatívnu výmenu údajov v reálnom čase, koordinačné centrá, možnosť vstúpiť do vyšetrovacích tímov, čo zvyknem nazývať Rolls Roycom vzájomnej právnej pomoci.”

Na problematike terorizmu pracuje Eurojust od 11. marca 2004. Na boj so zahraničnými bojovníkmi sa špecializuje od roku 2013. Poslankyňa Hohlmeier má svoj názor aj na útoky v Paríži či v Bruseli: Šokovalo ma, že je to vôbec možné, ale nezmenilo to moju mienku, pretože dôverujem bezpečnostným inštitúciám. Myslím, že spoločnosť pripisuje ochrane osobných údajov veľmi vysokú hodnotu, pričom problematika bezpečnosti sa často vníma ako niečo, čo narúša ochranu údajov. Prvou medzerou, ktorú treba vyplniť , je výmena informácií.”

Viac sa dozviete v priloženom videu:

Viac..  Eurobarometer: Prostriedky EÚ na obnovu by mali putovať krajinám rešpektujúcim zásady právneho štátu

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Komisia

Európska komisia predstavila program boja proti terorizmu. Poskytne väčšiu možnosť spolupráce s úradmi

Európska komisia predstavila nový program boja proti terorizmu, ktorého zámerom je zintenzívniť boj proti extrémizmu …