Krajiny sa z povinných kvót budú môcť vykúpiť, zaplatia ale tisíce eur

BRUSEL – Krajiny Európskej únie sa zrejme budú môcť “vykúpiť” z povinnosti prijať v prípade krízy žiadateľov o azyl z iného členského štátu európskej dvadsaťosmičky. Je to súčasť návrhu na úpravu takzvaného dublinského systému, ktorý by v stredu veľmi pravdepodobne mala členským krajinám dvadsaťosmičky navrhnúť Európska komisia.

Zvažovaná výška čiastka ale predstavuje pre odmietajúcu členskú krajinu v zásade pokutu či trest, uvádzajú niektorí činitelia oboznámení s plánom.

Tisíce eur

Denník Financial Times v tejto súvislosti píše o 250 000 eurách za každého žiadateľa o azyl, ktorého by štát odmietol prijať. Čiastku v podobnej výške ako možnosť potvrdili s tým, že na stredajšom rokovaní eurokomisárov môže návrh ešte prejsť zmenami.

Pokiaľ by vyplácanie bolo možné už napríklad vlani v decembri, kedy unijní ministri vnútra napriek nesúhlasu Maďarska, Česka, Slovenska a Rumunska rozhodli o povinnom prerozdelení 120 000 utečencov, tak by tieto štáty zaplatili nemalú čiastku.

Návrh na reformu

Európska komisia v stredu s najväčšou pravdepodobnosťou príde s návrhom na reformu pravidiel, podľa ktorých sa v Únii určuje, aké krajina rieši žiadosti o azyl. Súčasné riešenie, kedy je to vždy štát, kde utečenec prvýkrát vstúpil na územie Únie, sa v migračnej kríze zjavne neosvedčilo. Napríklad Grécko v minulých mesiacoch svoju úlohu zvládalo len s veľkými problémami.

Európska komisia pred mesiacom predstavila dve predbežné varianty úpravy systému. V stredu sa zrejme prikloní k tej “miernejšej” z nich. Teda k zachovaniu pravidla o prvej krajine pri vstupe, ale s dodatkom o mechanizme distribúcie žiadateľov o azyl v prípade krízy, teda neúmerne vysokom počte žiadateľov prichádzajúcich do jednej členskej krajiny.

Viac..  Ivan Štefanec: Vítam posun v priebehu vyšetrovania smrti Jozefa Chovanca

Kvóty každého štátu

Zdroje oboznámené so zámerom komisie uvádzajú, že každý štát by mal poznať svoju “kvótu”, teda percentuálny podiel z celkového počtu žiadateľov o azyl v Únii. Teda počet, ktorý by štát bez problémov zvládol.

Číslo bude zrejme závisieť na výkone ekonomiky štátu a tiež počte obyvateľov.

Vo chvíli, kedy počty podaných žiadostí za určité obdobie – napríklad za tri mesiace – presiahnu 150 percent tohto podielu, majú byť žiadatelia nad tých 150 percent prerozdelení medzi ostatné krajiny podľa rovnakého percentuálneho kľúča, teda“povinné kvóty”.

Ak komisia v stredu návrh predloží, neznamená to, že nové pravidlá začínajú platiť. O veci budú rokovať členské krajiny a europarlament. Odmietavý postoj majú viaceré krajiny, predovšetkým zo stredu a východu Únie.

Dohadovanie potrvá roky

Diplomati navyše pripomínajú, že súčasné platné dublinské pravidlá sa dohadovali niekoľko rokov. Prípadné zmeny tak podľa nich nepripadajú v úvahu skôr ako v roku 2018 či 2019.

Medzi ďalšie možné zmeny patrí aj nové povinnosť členského štátu preverovať prípustnosť podanej žiadosti o azyl. Tie by – pokiaľ to bude možné – mali vybavovať v zrýchlenom procese.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

figel

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen poslala list Jánovi Figeľovi. Kvôli smrti Jozefa Chovanca

“Vítam jasný záväzok Európskej komisie a jej predsednícky Ursuly von der Layen sledovať vyšetrovanie tragickej …