Európska komisia chce zrušiť víza pre Turkov, rozhodnú štáty a europarlament

BRUSEL – Európska komisia otvorila cestu k zrušeniu vízovej povinnosti pre tureckých občanov. Podpredseda komisie Frans Timmermans povedal, že rozhodnutie Európskej komisie umožní členským štátom a Európskemu parlamentu víza do júna zrušiť, pokiaľ Turecko splní zostávajúce únijné podmienky.

“Turecko urobilo pozoruhodný pokrok v plnení podmienok k zrušeniu víz, obzvlášť v posledných týždňoch. Stále je ale naliehavé v práci pokračovať, ale pokiaľ Turecko doterajší postup zachová, môžu byť splnené aj zostávajúce podmienky,” povedal Timmermans.

Turkov za ich tempo plnenia únijných podmienok ocenil aj eurokomisár pre vnútro a migráciu Dimitris Avramopulos, ktorý rovnako ako Timmermans upozornil, že stále ešte zostáva doriešiť niektoré body.

“S porozumením toho, že všetky kritéria budu naliehavo splnené, sa komisia rozhodla navrhnúť, aby Turecko bolo zaradené na zoznam bezvízových krajín. Komisia bude samozrejme naďalej sledovať plnenie zmienených podmienok,”povedal Avramopulos.

72 technických podmienok

Správa o pokroku v plnení podmienok, ktorú komisia prijala, obsahuje aj opatrenie, ktoré Turecko na svojej ceste za zrušením víz ešte musí učiniť. Únia stanovali celkom 72 technických podmienok, ktoré Turecko musí pred zrušením víz splniť.Úplne otvorených zostáva podľa Timmermansa ešte päť kritérií.

Sú to boj proti korupcii, ochrana dát, spolupráca súdov s únijnými štátmi, spolupráca s Europolom a protiteroristické zákony.

Biometrické pasy

Už teraz je podľa komisie jasné, že Turecko nestihne včas zaviesť biometrické pasy, ktoré sú pre bezvízový styk podmienkou. Ankara ale bude prechodne vydávať biometrické pasy s krátkou dobou platnosti a od októbra potom už riadne pasy, ktoré budú úplne odpovedať štandardom EÚ.

Viac..  Európska únia potrebuje rozšíriť svoje kapacity a konať slobodnejšie

Pokiaľ Turecko všetky podmienky splní a členské štáty spolu s Európskym parlamentom bezvízový styk odsúhlasí, budú môcť tureckí občania s biometrickými pasmi cestovať do schengenského priestoru bez víz. Jeho súčasťou je s výnimkou Británie a Írska celá EÚ a taktiež neúnijné štáty Nórsko, Švajčiarsko, Island a Lichtenštajnsko. Zrušenie víz pre Turkov sa bude týkať pobytu do 90 dní.

Súčasť dohody

Prísľub Európskej únie Turecku, že môžu pri splnení všetkých podmienok dosiahnuť k 30. júnu bezvízový styk, je významnou súčasťou dohody, ktorú v marci EÚ uzavrela s Ankarou v snahe znížiť počty migrantov priplávajúcich cez Egejské more do Grécka. Turecko sa zaviazalo, že utečencov začne preberať späť.

Únia za to sľúbila obnovenie zamrznutých prístupových rozhovorov či finančnej pomoci k zlepšeniu situácie v tureckých utečeneckých táboroch. EÚ ma taktiež za každého z Grécka vráteného Sýrčana presídliť na svoje územie iného sýrskeho utečenca, ktorých je teraz v Turecku viac než 2,5 milióna.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk 

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Afganistan: Europoslanci požadujú osobitný vízový program pre ženy hľadajúce ochranu

Európsky parlament vo štvrtok odsúdil násilné prevzatie moci v Afganistane a vyzval na posilnenie humanitárnej …