L.Blaha
Ľuboš Blaha. PHOTO: Redakcia/ĽB.

Ľuboš Blaha: Kvóty a pokuty – cui bono?

Európska komisia prišla s návrhom reformy azylového systému, ktorý predpokladá povinné kvóty na utečencov pod hrozbou mastnej pokuty. Inými slovami, podľa komisie treba utečencov prerozdeľovať ako vrecia so zemiakmi. A ak sa nejaký štát vzoprie, bude platiť 250 tisíc EUR. Lebo povinné kvóty sú vraj solidarita. A nesolidárni budú cvakať!

John Rambo v akcii

Priznajme si, že Európska komisia v tomto prípade nie je práve inovatívna. Vyhodíte jej návrh s kvótami dverami a ona sa vráti oknom. Vyhodíte ju oknom a vráti sa cez komín. Čo na tom, že kvóty v praxi nefungujú? Čo na tom, že utečenci chcú ísť aj tak do bohatých, západných štátov? Čo na tom, že Stredná Európa tvrdo protestuje? Európsku úniu to nezaujíma a svoj návrh presadzuje hlava-nehlava.

Je škoda, že Európska komisia, ktorá politicky citlivejšie návrhy väčšinou predkladá po konzultácii s členskými štátmi, sa v prípade kvót proste zaťala a princíp konsenzu nahradila valcom. Dosť bolo diplomacie, dosť bolo kompromisov, Brusel sa hrá na Johna Ramba. bvb v zasa raz nechcú pochopiť, ako funguje európska demokracia a medzinárodná politika.

Tak teda rovnomerne rozložme všetky bremená!

Ale dobre, zoberme do dôsledkov všetky tie reči o solidarite v EÚ, o ktoré sa opiera EK pri svojom návrhu kvót. Vraj bremeno migrácie treba rozložiť medzi členské štáty rovnomerne. No dobre, ale prečo skončiť pri migrácii? Poďme si prerozdeľovať všetky bremená – a konečne naplno! Hádam by ste bremená neobmedzili len na migráciu, veď to by bolo účelové a nekonzistentné!

Čo tak začať bremenom nízkych platov, ktoré zarábajú Stredoeurópania v porovnaní so Západoeurópanmi. Nech teda Západniari platia ťažké pokuty, aby nám vykompenzovali naše bremeno! Veď solidarita, nie? A čo tak pokračovať bremenom nižších sociálnych benefitov, ktoré nedosahujú zďaleka úroveň západných štátov, pretože naše štáty sú štrukturálne znevýhodnené, historicky zaťažené a ekonomicky chudobnejšie. Nuž tak nech teda západné štáty platia – áno, áno, prerozdeľujme toto bremeno! A konečne v plnom rozsahu! Nieže omrvinkami zo štrukturálnych fondov, ale radikálnym prerozdelením bohatstva v Európe! Veď nám ide o solidaritu! Či to už odrazu nie?!

Viac..  Samit Európskej rady v Bruseli sa venoval migrácii aj Maďarsku

Fašisti môžu otvárať šampanské

Vážne nerozumiem, čo svojou tvrdohlavosťou komisia sleduje, ale jej návrh s kvótami nemá v Európe podporu – odmietame ho nielen na Slovensku, nielen v Strednej Európe, ale odmietajú ho aj v mnohých ďalších členských štátoch.

Podporu má iba v Európskom parlamente a Európskej komisii, ktoré sa v Európe v migračnej kríze dostávajú do čoraz väčšej izolácie. Návrh s povinnými kvótami je odtrhnutý od reality, je arogantný, je neférový. A jediní, komu politicky takýto návrh vyhovuje, sú pravicoví extrémisti: tí dnes otvárajú šampanské, lebo takéto návrhy iba posilňujú euroskepsu, nacionalizmus a xenofóbiu u ľudí. To je na tom to najdesivejšie.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravil Ľuboš Blaha, predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti.

O Ľuboš Blaha

Avatar
Poslanec NR SR /SMER-SD/. Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti.

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …