Brazília a Europol spoločne proti organizovanému zločinu, budú si vymieňa informácie

Európsky parlament podporil novú dohodu o spolupráci medzi Europolom a Brazíliou, ktorej cieľom je zakročiť proti terorizmu a organizovanému zločinu. Podľa Europolu je Brazília stále dôležitejšia v boji proti organizovanej trestnej činnosti.

V prípade spolupráce s Brazíliou pod organizovanou trestnou činnosťou Europol myslí aj spoluprácu v oblasti ilegálneho prisťahovalectva, obchodovania s ľuďmi, či pomoci pri olympijských hrách, ktoré tiež môžu vytvárať príležitosti pre zvýšenie trestnej činnosti.

“Dohoda o strategickej spolupráci medzi Brazíliou a Europolom má osobitný význam, najmä pred olympijskými hrami 2016, ale aj na podporu boja proti organizovanému zločinu, či pri počítačovej kriminalite,” vyjadril sa predseda Výboru pre občianske slobody Claude Moraes.

Moraes dodal, že vzniknutá dohoda umožní výmenu odborných poznatkov, informácií, ale aj poradenstvo a pomoc pri vyšetrovaní trestnej činnosti, pričom základné právo na súkromie ostane neporušené.

Viac..  Ivan Štefanec: Vyzývame Európsku komisiu, aby podporila online platformu ECIPES27, ktorá má pomôcť prekonať dôsledky pandémie

Súčasťou dohody je výmena informácií, ktoré môžu zahŕňať aj odborné znalosti, výsledky strategických analýz, informácie o vyšetrovacích postupov, ale aj metódy prevencie kriminality a účasť na vzdelávacích aktivitách, ktoré s tým súvisia.  Po tom ako dohodu schválila Rada ministrov i Európsky parlament bude nasledovať formálne uzatvorenie dohody, ktoré umožní jej vstup do platnosti.

O vik

Avatar

Odporúčame pozrieť

Notre Dame

Katedrála Notre-Dame v Paríži potrebuje na renováciu ešte 15 až 20 rokov

Parížska katedrála Notre-Dame, ktorú predvlani v apríli zachvátil požiar, potrebuje na obnovu ešte 15 až …