EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / Europoslanec Sulík: Grécko je zrelé na haircut, ale aj na drachmu
sulik
Richard Sulík. PHOTO: © European Union - EP.

Europoslanec Sulík: Grécko je zrelé na haircut, ale aj na drachmu

sulíkNemecko podobne ako v utečeneckej kríze vysiela rozporuplné signály ohľadom riešenia gréckej dlhovej krízy. Vyhlásili to dnes predstavitelia strany Sloboda a Solidarita.

„Zatiaľ, čo minister financií Wolfgang Schäuble tvrdí, že odpísanie časti gréckeho dlhu neprichádza do úvahy, minister hospodárstva Sigmar Gabriel naopak vyzýva ministrov financií členských štátov eurozóny, aby začali rokovania o jeho úľave. Jeho postoj je totožný s tým, čo si o udržateľnosti dlhu Grécka myslí aj Medzinárodný menový fond,“ povedal Sulík.

Podľa predsedu liberálov sa tak napĺňa scenár, o ktorom strana SaS hovorí od samého začiatku krízy. „Dlh Grécka je ďaleko za hranicou jeho schopnosti splácania, a preto mala krajina prejsť riadnym bankrotom a zároveň vystúpiť z eurozóny, aby mohla prostredníctvom devalvácie svojej národnej meny obnoviť svoju konkurencieschopnosť,“ vysvetľuje Sulík a dodáva, že odpísanie pohľadávok a z toho vyplývajúce straty pre banky a finančný sektor mali riešiť jednotlivé štáty ad hoc vrátane rekapitalizácie takzvaných systémových bánk.

Viac..  Richard Sulík o rozpočte: Úradníci a politici si nevedia predstaviť, že by míňali menej. Je to nad ich mentálne sily

Poslanec NR SR za SaS a tímlíder pre verejné financie Eugen Jurzyca považuje voľbu pomoci na medzištátnej úrovni namiesto štandardných postupov oddlženia za experiment, ktorý nemá obdobu a vďaka ktorému sa Grécko už niekoľko rokov potáca v hospodárskej a politickej depresii. „Výzva nemeckého ministra hospodárstva Sigmara Gabriela prichádza v čase, keď podstatnú časť gréckych dlhov už podopierajú daňoví poplatníci členských krajín eurozóny, pričom odchod Grécka z eurozóny nemá politickú podporu politikov. Strana SaS vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby zaujala k takzvanému haircutu gréckeho dlhu jasný postoj,“ dodáva Jurzyca.

O dac

Odporúčame pozrieť

Horst Seehofe

Seehofer dal Merkelovej ultimátum, ak ho nesplní, začne konať po svojom

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer dal ultimátum kancelárke Angele Merkelovej. Kancelárka má podľa jeho vyjadrenia …