Poslanci vyslovili vážne obavy v súvislosti s projektom Nord Stream 2

Projekt rozšírenia kapacity plynovodu Nord Stream známy pod názvom Nord Stream 2 je v rozpore s cieľmi energetickej únie, narúša solidaritu medzi členskými štátmi a mal by byť posúdený z geopolitického, ako aj z hospodárskeho hľadiska. Tieto výhrady a požiadavky odzneli počas pondelkovej rozpravy poslancov s komisárom pre energetiku Ariasom Cañetem v Štrasburgu.

Viacero poslancov v rozprave zdôraznilo, že projekt Nord Stream 2 neprispeje k väčšej diverzifikácii dodávok plynu do Európy, ale naopak zvýši závislosť členských štátov EÚ na jednom dodávateľovi. Podľa časti zákonodarcov je zdvojnásobenie kapacity Nord Streamu z hospodárskeho hľadiska či z pohľadu boja proti klimatickým zmenám neobhájiteľné a v skutočnosti odráža iba geopolitické motívy. Väčšina poslancov preto vyzvala Európsku komisiu, aby projekt Nord Stream 2 čo najskôr zastavila.

Komisár Cañete v rámci rozpravy vyhlásil, že Nord Stream 2 “pravdepodobne zmení súčasné nastavenie trhu s plynom” a uviedol, že Komisia skontaktovala nemecké orgány za účelom získania všetkých informácií nevyhnutných na posúdenie projektu. Zdôraznil tiež, že všetky aspekty plánovaného rozšírenia kapacity Nord Streamu musia byť v súlade s právnymi predpismi EÚ a podčiarkol, že “všetky projekty by mali byť zosúladené s politikami energetickej únie.”

Projekt plynovodu Nord Stream 2, za ktorým stojí konzorcium vedené ruskou plynárenskou spoločnosťou Gazprom, má za cieľ zdvojnásobenie prepravnej kapacity súčasného plynovodu Nord Stream spájajúceho po dne Baltského mora Rusko so severným Nemeckom. Nový plynovod by mohol byť dokončený do roku 2020.

Viac..  EK vyjadrila hlboké znepokojenie nad rozhodnutím poľského ústavného súdu v spore o nezávislosť súdnictva

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …