čína
PHOTO: © European Union- EP.

Poslanci EP kritizovali Čínu za nekalú konkurenciu

Čína nie je podľa kritérií EÚ trhovým hospodárstvom, znelo v utorok zo všetkých kútov rokovacej sály Európskeho parlamentu. Poslanci v rámci rozpravy so zástupcami Rady a Komisie hľadali spôsob, ako bojovať s nekalou konkurenciou zo strany Číny po 11. decembri 2016, kedy by malo na základe jej prístupového protokolu k Svetovej obchodnej organizácii (WTO) dôjsť k zmenám vo vyšetrovaniach Pekingu za účelom ochrany obchodu v EÚ. Parlament prijme vo štvrtok k tejto téme samostatné uznesenie.

Väčšina poslancov v rámci rozpravy kritizovala Peking za netransparentnú politiku štátnej pomoci a štátne dotácie čínskych firiem, dôsledkom čoho sú nízke ceny exportu neodrážajúce vzťah ponuky a dopytu. Nadmerná výrobná kapacita Číny je podľa poslancov zdrojom lacného exportu, ktorý v EÚ spôsobuje škody najmä oceliarskemu priemyslu a ohrozuje tak státisíce pracovných miest.

Mnoho poslancov vyzvalo Komisiu, aby čo najskôr predložila návrh novej právnej úpravy na boj proti dumpingovému dovozu. Podľa ďalších musí EÚ vyslať jasný signál, že Čína nebude uznaná za trhovú ekonomiku.

Komisár Vytenis Andriukaitis poslancov uistil, že riešenie krízy oceliarskeho priemyslu v EÚ je vysoko na zozname priorít Európskej komisie. Podľa neho je nepopierateľné, že Čína nie je trhovým hospodárstvom. Komisia preto pracuje na novom prístupe, ktorého súčasťou bude silný systém ochrany obchodu a ktorý bude zároveň v súlade s pravidlami WTO, dodal.

Viac..  Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Tento nový prístup by podľa komisára Andriukaitisa mohol byť založený na príklade Spojených štátov, ktoré vypočítavajú dumpingové rozpätie v závislosti od konkrétneho prípadu. Prisľúbil tiež, že kolégium komisárov sa bude touto otázkou zaoberať začiatkom leta. Holandská ministerka Jeanine Hennis-Plasschaert dodala, že táto téma bude predmetom zasadnutia Rady (ministrov) EÚ pre zahraničné veci dňa 13. mája.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

bilcik

Vladimír Bilčík: Cestu k normálnemu životu máme už len vo vlastných rukách

Vďaka Európskej únii máme na Slovensku toľko vakcín, aby sa mohol dať zaočkovať každý, kto …