Miroslav Lajčák a Fumio Kišida
Fumio Kišida a Miroslav Lajčák . PHOTO: archív MZV.

M. Lajčák: Slovensko má záujem o ďalšie japonské investície

Vzťahy Slovenska s Japonskom zaznamenávajú v poslednom období intenzívny pozitívny pokrok vo viacerých oblastiach. Na rokovaniach v Tokiu sa na tom zhodli ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Fumio Kišida. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák sa počas krátkej návštevy Japonska osobitne stretol aj so štátnym ministrom japonského ministerstva zahraničných vecí Jodžim Mutom.

S oboma partnermi prediskutoval najmä bilaterálnu spoluprácu a nastávajúce predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie, ktoré dodá slovensko-japonským vzťahom novú dimenziu.

„O vysokej úrovni našich vzťahov svedčí už len to, že za necelý rok sa stretávame po tretíkrát,“ konštatoval minister M. Lajčák na rokovaní s ministrom F. Kišidom. „Od nášho posledného stretnutia v novembri sme posunuli slovensko-japonskú spoluprácu vo viacerých rovinách: dohodli sme sa na programe pracovných dovoleniek pre mladých, napredujú expertné rokovania o dohode o sociálnom zabezpečení, Japonsko bolo tento rok prvý raz zastúpené na medzinárodnej konferencii GLOBSEC v Bratislave a na jeseň príde na Slovensko misia japonskej podnikateľskej federácie Keidanren,“ spresnil minister M. Lajčák.

Spoločne s ministrom F. Kišidom vyjadrili nádej, že program pracovných dovoleniek, ktorý začne platiť od 1. júna, povedie k intenzívnejším výmenám mladých ľudí. „Návšteva zástupcov podnikateľskej federácie Keidanren zase pomôže identifikovať nové možnosti pre rozšírenie ekonomickej spolupráce,“ poznamenal minister M. Lajčák a pripomenul, že japonské spoločnosti boli medzi prvými, ktoré prišli investovať na Slovensko. V súčasnosti ich v SR pôsobí viac ako 50 a vytvárajú vyše 10-tisíc pracovných miest. Minister M. Lajčák v kontaktoch s japonskými partnermi opakovane zdôrazňuje záujem Slovenska o ďalšie japonské investície.

Viac..  Brusel chce autonómne vlaky, ministerstvo dopravy už urobilo prvý krok

Na rokovaniach v stredu v Tokiu minister M. Lajčák partnerov podrobne informoval o nastávajúcom predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie a prioritách, na ktoré sa počasšiestich mesiacov na čele EÚ zameriame. „Slovensko ako krajina spriatelená s Japonskom bude počas svojho predsedníctva podporovať všetko, čo prispeje k ďalšiemu rozvoju vzťahov Japonska s Európskou úniou,“ uviedol minister M. Lajčák.

S ministrom F. Kišidom sa venovali aj spolupráci Japonska s krajinami V4, pričom potvrdili záujem o rozšírenie záberu v rámci tohto formátu aj na ďalšie oblasti – napr. v oblasti vedy a výskumu.

Na rokovaní s ministrom J. Mutom prebral minister M. Lajčák aj vývoj v regióne východnej Ázie a tiež problém migrácie a klimatických zmien, ktoré citeľne zasahujú aj túto časť sveta.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …