Diplomacia spojila slovenské startupy so zahraničnými investormi

23. mája 2016 slovenské veľvyslanectvo v Holandsku v spolupráci s veľvyslanectvami ostatných krajín V4 a holandskými partnermi usporiadalo podujatie „V4 Startups and Scaleups in the Netherlands“. Slovenské startupy spolu s českými, poľskými a maďarskými odprezentovali svoje projekty holandským investorom v renomovanom Erasmus Centre for Entrepreneurshipv Rotterdame. Podujatie malo za cieľ uľahčiť prístup slovenským inovatívnym talentom k zahraničnému kapitálu. Kapitál dostupný na podporu podnikateľských iniciatív v Holandsku je niekoľkonásobne vyšší ako na Slovensku. Podľa ekonomickej poradkyne veľvyslanectva Alexandry Gačevičovej „Jednou z hlavných misií ekonomickej diplomacie je vyhľadávať takéto príležitosti a sprístupňovať zahraničné trhy perspektívnym slovenským spoločnostiam. Slovensko má mnoho talentovaných ľudí, ktorí majú šancu zaujať zahraničných investorov a premeniť svoju inovatívnu víziu na realitu. Taktiež, prezentácia slovenských talentov pomáha budovať značku Slovenska ako inovatívnej a dynamickej krajiny, kde sa rodia dobré nápady.“

Holansky princ Constantijn
Počas prvého ročníka podujatia v roku 2014 V4 startupy prilákali zahraničný kapitál vo výške cca 2 milióny eur. Tento rok V4 nastavila latku ešte vyššie. Diplomatom sa podarilo na podujatie pritiahnuť holandského princa Constantijna i iné renomované osobnosti, vyše stovku holandských investorov a biznismenov, mienkotvorné média vrátanie The Financial Times, ako i prestížnych partnerov a sponzorov vrátanie holandskej banky ING a známeho gigantu Ernst & Young. Diplomatom sa navyše poradilo získať oficiálne zastrešenie podujatia do Startup Fest Europe, ktoré prebieha v Holandsku od 24.-28. mája 2016 a je jedným z najväčších a najprestížnejších podujatí svojho druhu na svete, čo prirodzene výrazne prispelo k publicite nášho projektu. Podľa veľvyslanca SR v Holandsku Romana Bužeka „Veľká časť obrovského potenciálu Slovenska je stále nevyužitá a práve preto je aktívna prezentácia Slovenska za hranicami nesmierne dôležitá. Vďaka tomuto podujatiu krajiny V4 získali možnosť spropagovať náš región a poukázať na jeho nevyužitý potenciál, okrem iného aj v živom vysielaní jedného z hlavných mienkotvorných rádií v Holandsku- BNR. Slovensko môže byť na svoje inovatívne talenty právom hrdé. Slovenské startupy: Lurity, Exponea, CropTech, EmotionID/YouFirst a Ixworx reprezentovali Slovensko s vysokou mierou profesionality a kvality.“

slovenske starupy a ja za velvyslanectvo
Všetky zúčastnené startupy dostali profesionálne vedenie, šancu zaujať prítomných investorov a nazbierať potrebné kontakty a navyše šancu zúčastniť sa na ďalších podujatiachStartup FestEurope. Výherca, ktorým sa stal český startup My Stay získal „divokú kartu“ na najprestížnejšiu časť Startup FestEurope, kde výber 50 najlepších startupov sveta bude môcť predstaviť svoj produkt svetovým gigantom ako je Google a iné. Okrem hlavnej ceny vlastné ceny odovzdali aj partneri z ING a Ernst & Young. ING ponúklo spoluprácu a couching slovenskému startupu Lurity a Ernst & Young svoju cenu odovzdali slovenskému startupu Croptech.

Viac..  Panetta: V ECB panuje čoraz väčšia zhoda v otázke zníženia úrokov

holandsky prins sa tesi zo slovenskeho vina
Veľvyslanectvo SR v Haagu pri organizácií spolupracovalo s Ministerstvom Hospodárstva, Slovenskou alianciou pre internetovú ekonomiku (SAPIE) a inkubátorom The Spot, ktoré asistovali pri výbere najkvalitnejších startupov.
Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk spracoval Miroslav Hajnoš

O Miroslav Hajnoš

Odporúčame pozrieť

Fico

Fico pôjde na prvú návštevu do Prahy, obchodne navštívi Áziu a Latinskú Ameriku

Prvá zahraničná pracovná návšteva premiéra SR Roberta Fica povedie do Prahy a má snahu oživiť …

Consent choices