Miroslav Lajčák kandiduje na post šéfa OSN. Verím si, hovorí

BRATISLAVA – Slovensko má jedinečnú šancu zabodovať na medzinárodnej politickej scéne. Kandidatúra šéfa našej diplomacie Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN je šanca presadiť vo svete aj hlas menších štátov.

Po desiatich rokoch šéfovania Juhokórejčana Pan Ki-muna sa otvára priestor pre kandidáta zo strednej a východnej Európy.

Našim kandidátom je Miroslav Lajčák, kariérny diplomat, ktorý si získal rešpekt najmä vďaka pôsobeniu na Balkáne.

Verí si

O mene nového generálneho tajomníka rozhodnú členské štáty OSN, no kľúčové slovo bude mať Bezpečnostná rada zložená z piatich stálych a desiatich nestálych členov.

“Keby som si neveril, tak by som do toho nešiel,” priznal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Výzvy

Nového šéfa OSN bude ale čakať niekoľko výziev, keďže inštitúcia čelí kritike za svoju nečinnosť. Šéf našej diplomacie to ale odmieta.

“Mohla by hrať ešte viditeľnejšiu úlohu pri riešení svetových problémov než hrá, no je to všetko v rukách členských krajín,” vysvetľuje.

Viac..  I. Korčok: Presadzovanie právneho štátu a ochrana novinárov sú integrálnou súčasťou našej politiky

Spoločná reč

Práve najsilnejší členovia často nevedia nájsť spoločnú reč pri kľúčových otázkach. Nie príliš optimisticky pôsobí aj najnovšie vyjadrenie republikánskeho kandidáta na post amerického prezidenta.

“Zrušíme parížsku dohodu o klimatických zmenách a prestaneme platiť americké peniaze na programy OSN ohľadom globálneho otepľovania,” povedal Donald Trump.

Hlavným kritériom výberu nového generálneho tajomníka by mala byť kvalita. Rozhodujúca ale bude dohoda medzi Spojenými štátmi a Ruskom.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …