EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Víťazky súťaže Vidiecka žena roka o Jane Žitňanskej: Sme radi, že sme stretli takúto ženu
Jana Zitnanska
Europoslankyňa Žitňanská a víťazky súťaže Vidiecka žena roka. PHOTO: archív JŽ.

Víťazky súťaže Vidiecka žena roka o Jane Žitňanskej: Sme radi, že sme stretli takúto ženu

Europoslankyňa Jana Žitňanská je známa svojim dlhodobým bojom za práva ľudí so zdravotným postihnutím, ktorému sa venovala už počas svojho pôsobenia v Národnej rade Slovenskej republiky. Menej ľudí však už vie, že v Európskom parlamente sa stala podpredsedníčkou Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť, a že už druhým rokom prevzala záštitu nad súťažou Vidiecka žena roka – Líderka. Víťazky súťaže pozvala do Európskeho parlamentu, a my sme sa pri tejto príležitosti rozhodli vyspovedať organizátorku súťaže pani Máriu Behanovskú.

Pani Behanovská, Vašu súťaž Vidiecka žena – Líderka čaká tento rok už 15. ročník. Čo Vás viedlo k založeniu tejto súťaže?

Táto súťaž má svoj príbeh. V roku 2002 som bola pozvaná na konferenciu ako miestna aktivistka. Prvá súťaž bola organizovaná vidieckou organizáciou pre komunitné aktivity (VOKA) v spolupráci s občianskym združením Ozveny Hrachovo. Spomedzi 53 nominácii komisia vybrala mňa. Žiaľ, po skončení projektu sa o túto súťaž už nikto nezaujímal. Tak som si povedala, to je výzva! Si prvá Líderka na Slovensku. Keď nebudeš pokračovať, súťaž na Slovensku zanikne ako mnoho iných dobrých vecí. Tak mi to nejako ostalo. Najprv som sa stala členkou Vidieckeho parlamentu na Slovensku (VIPA SK), potom členkou jeho predsedníctva a od roku 2006 som predsedníčkou. Každý ročník hľadáme partnerov a iné miesto konania na Slovensku. Bolo veľa námietok, že nie sú peniaze a že je s organizáciou veľa roboty. Vidiek nie je prioritou žiadnej vlády. Ale čas ukázal, že to bolo správne rozhodnutie.

Kto rozhoduje o víťazkách a v akých kategóriách?

 Vo VIPA SK funguje Výbor pre kultúrne dedičstvo a prácu žien, ktorý vyberá z doručených nominácií podľa jednotlivých kategórii. Kategórie, v rámci ktorých môže fyzická osoba, právnická osoba, mimovládna organizácia a samospráva nominovať ženy všetkých národností a menšín žijúcich na území Slovenska sú žena – aktivistka, pôsobiaca v treťom sektore, žena – politička, pôsobiaca v miestnej politike, žena – podnikateľka, ktorá svoje podnikateľské aktivity realizuje na vidieku, sprostredkúva zamestnanie, vytvára pracovné príležitosti, zviditeľňuje obec a prepája komunitný rozvoj s ekonomickým rozvojom a žena – remeselníčka, ktorá ovláda remeslo a odovzdáva ho mladej generácií.

Viac..  Katalánsko vyhlási nezávislosť už v najbližších dňoch, uviedol premiér autonómnej oblasti

Môže takéto ocenenie motivovať aj ostatné ženy, ktoré zatiaľ váhajú, či sa do podnikania, politiky či remesla pustiť?

 Áno, osudy a životné príbehy týchto žien sú jedinečné a dávajú dobrý príklad a motiváciu, že sa netreba vzdávať pri prvom neúspechu. Treba vydržať. Keď ženy počujú, že nie sú jediné a samé v problémoch, dodáva im to odvahu. Navzájom sa podporia, odovzdávajú si skúsenosti. Zo sympatií a z lásky k remeslu sme vymysleli aj Vandrovalo vajce, kde vystavujeme viac ako tisíc exemplárov kraslíc z celého Slovenska. Garantkou podujatia je naša Líderka – remeselníčka, krasličiarka Ľudmila Bátorová. Súčasťou je aj súťaž našich začínajúcich remeselníčok. Remeselníčky takto motivujú ďalšie a ďalšie ženy, ktoré našli záľubu v maľovaní, vyškrabávaní, drôtovaní, voskovaní, batikovaní, či olepovaní kraslíc. Súťaž má veľký úspech. Realizujme ju v spolupráci z múzeami po celom Slovensku.

Problematiku vidieka dlhodobo sledujete. Myslíte si, že sa postavenie žien v tomto prostredí od vzniku súťaže zlepšilo alebo bojujú s rovnakými prekážkami?

Myslím si, že postavenie žien sa zlepšilo. Ženy idú viac medzi ženy, von zo stereotypov,

vznikajú nové priateľstvá. Mladšie ženy sú mobilnejšie a aj muži sú tolerantnejší. Záleží však aj od prostredia v ktorom žijú, nedá sa to celkom zovšeobecniť. Aj naďalej pretrvávajú problémy najmä pokiaľ ide o násilie páchanom na ženách.

Rozhovor nahrávame po Vašej návšteve Európskeho parlamentu v Štrasburgu, ktorú ste spolu s víťazkami absolvovali. Ktorý zážitok bol pre Vás a víťazky najintenzívnejší? Ako prebiehalo stretnutie s europoslankyňou Janou Žitňanskou?

O dac

Odporúčame pozrieť

les

EÚ chce, aby sa využívanie pôdy a lesov stalo udržateľnejším a šetrnejším ku klíme

Rada pre životné prostredie schválila svoju rokovaciu pozíciu (všeobecné smerovanie) k nariadeniu, ktorým sa zavádzajú nové pravidlá …