EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Ivan Štefanec: Už ani Nemecko sa nemôže tváriť, že pri Nord Stream 2 ide o ekonomický projekt
Photo: European Parliament 2016

Ivan Štefanec: Už ani Nemecko sa nemôže tváriť, že pri Nord Stream 2 ide o ekonomický projekt

Projekt Nord Stream 2 vyvoláva mnohé otázky a čelí kritike z viacerých strán. Rusko-nemecký projekt má obísť strednú Európu a Ukrajinu pri tranzite plynu do Európskej únie. Europoslanec Ivan Štefanec vidí za týmto projektom politické záujmy.

Ako vnímate projekt Nord Stream 2?

Je to projekt, ktorý je momentálne na papieri, pripravovaný ruským Gazpromom a nemeckými firmami s tichým súhlasom nemeckej vlády. Chcú položiť ďalší plynovod po dne Baltského mora, a tak obísť tranzitnú trasu. Okrem toho existuje už Nord Stream 1, ktorý je využitý len na polovičnú kapacitu. Evidentne je tu priestor pre dvojnásobné zvýšenie dodávok, takže to nemá žiadnu ekonomickú racionalitu. Nord Stream 2 je čisto politický projekt, ktorý má poškodiť strednú Európu a Ukrajinu obmedzením tranzitných poplatkov do Únie. Vyvinuli sme voči tomu veľa iniciatív, okrem písomnej deklarácie na pôde Európskeho parlamentu poslali aj premiéri krajín V4, pobaltských krajín Chorvátska a Rumunska list predsedovi Európskej komisie, že proti tomuto projektu protestujú. Takisto aj predseda našej frakcie Manfred Weber sa vyjadril proti tomu, pretože to evidentne poškodzuje európske záujmy.

Akým spôsobom tieto záujmy Nord Stream 2 poškodzuje?

Poškodzuje v tom, že ide proti záujmom Európskej energetickej únie, založenej na spolupráci, lepšej diverzifikácii v rámci EÚ a výbere dodávateľov a zdrojov. Ide proti princípom v tom, že posilňuje postavenie už tak najsilnejšieho dodávateľa plynu do Európy Gazpromu, ktorý je v skutočnosti vyšetrovaný pre podozrenie z nedodržiavania európskych pravidiel. Hrozí mu naozaj veľká pokuta od Európskej komisie. Vieme, že Gazprom je štátny podnik a rozhoduje sa v ňom nie ekonomicky ale politicky už len z toho pohľadu, keď vidíme, aké ceny majú niektoré krajiny podľa toho či sú ich politické vyhlásenia a postoje bližšie k Rusku alebo nie.

Viac..  Merkel: Islam patrí do Nemecka, moslimovia prispievajú k úspechom krajiny

O ktoré krajiny podľa vás ide?

Tak napríklad Poľsko má vyššie ceny ako Slovensko, Slovensko má zase vyššie ceny ako Nemecko, nemá to žiadnu ekonomickú racionalitu. V Európe potrebujeme viac spolupracovať, aby sme obmedzili politické vplyvy a aby sme dosiahli čo najlepšiu cenu pre našich ľudí. Gazprom sa, samozrejme, snaží rozdeliť Úniu a preto je tento projekt Nord Stream 2 tak škodlivý. Posilnil by ešte viac už aj tak silnú pozíciu ruského štátu. Pre lepšie ceny potrebujeme zvýšiť počet dodávateľov, vybudovať čo najviac terminálov pre stlačený plyn na európskom kontinente, aby sme si mohli viac vyberať, pretože vo väčšom výbere je vždy zdroj lepšieho konečného úžitku pre ľudí.

Vieme, že ropovody, ktoré idú cez nás, Poľsko, prípadne Ukrajinu tiež nie sú využité na 100%. Dopĺňa, respektíve zvyšuje tento projekt kapacitu plynovodov, ktoré idú cez strednú Európu alebo ich nahrádza?

Už len zo skutočnosti, že plynovody cez strednú Európu sú využité len na polovicu vidíme, že sa nejedná o nič iné len o ich nahradenie, keby nestačili tak jednoducho musíme rozmýšľať o nových rúrach, ale keďže ich máme dosť, musíme rozmýšľať skôr o ich prepojení v rámci Únie a nie o vybudovaní ešte väčšej závislosti na východ. Jedná sa o jasné nahradenie zásobovania cez strednú Európu a cez Ukrajinu a jedná sa len a len o politické zámery.

Ropovod by mohol byť vybudovaný do roku 2020. Ako to v súčasnosti vplýva na EÚ aj v rámci migračnej krízy? Je to ako keby predzvesť plynovej krízy, ktorá bola v roku 2009?

O jen

Odporúčame pozrieť

VIDEO: V situácii so Severnou Kóreou zohrá podľa McAllistera kľúčovú úlohu Rusko a Čína

Situácia v Severnej Kórei je znepokojujúca. Európska únia sa v jej riešení chce vydať diplomatickou …

  • Stefan Konkol

    Tie tranzitne poplatky by nakoniec platilo Nemecko. Preco by to malo robit? Ako prejav vdacnosti za ochotu pomoct, ktoru sme mu preukazali v terajsej uteceneckej krize?