EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ROZHOVORY / Europoslanec Maňka: Na rozpočet EÚ majú vplyv migranti, aj terorizmus
manka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Europoslanec Maňka: Na rozpočet EÚ majú vplyv migranti, aj terorizmus

Slovenský europoslanec Vladimír Maňka o prehodnocovaní rozpočtu Európskej únie, ktorý podlieha silným tlakom aj kvôli migračnej kríze. Okrem toho vyjadril svoj postoj k uznaniu Číny za trhovú ekonomiku, či k snahám Ruska vybudovať Nord Stream 2.

Prečo sa prehodnocuje rozpočet EÚ? Čo to prinesie?

V Európe čelíme množstvu kríz, ktorých počet nemá obdobu a ktoré tvrdo útočia na naše hodnoty. Nezamestnanosť, nedostatok investícií, migračná kríza, nedostatočná ochrana vonkajších hraníc, hrozba terorizmu,…. Potrebujeme vybudovať pohraničnú a pobrežnú stráž, čo bude stáť do konca roka 2020 viac ako 1,2 miliardy eur. Musíme financovať pomoc utečencom v Turecku, pričom tento projekt výrazne znižuje počet migrantov, ktorí do Európy z Turecka prichádzajú. V roku 2013, keď EÚ pripravovala sedemročný rozpočet na roky 2014-20, nebolo možné tieto rozpočtové následky predvídať.

EÚ prehodnocuje svoj sedemročný rozpočet vždy v polovici finančného obdobia, čo bude na budúci rok. Európsky parlament iniciatívne pripravuje svoj názor na všetky oblasti, pričom pripravované zmeny sú naozaj výrazné.

Vyskytujú sa pri prehodnocovaní rozpočtu aj nejaké problémy?

Dnes potrebujeme viac ako inokedy, aby sme v Európe postupovali spoločne. Migračnú krízu, či terorizmus, alebo daňové podvody dokážeme riešiť len spojenými silami. Aj preto, ešte viac ako predtým, potrebujeme Európu spájať a nie rozdeľovať. Hovorím to preto, lebo komu by napadlo, že politikou sankcií v prípade migrácie vytvoríme dva nepriateľské tábory štátov. Pred pár dňami (25. mája) som na stretnutí vedúcich delegácií povedal, že obyvatelia mojej krajiny nebudú dôverovať EÚ, ak sa im niekto vyhráža, že zaplatia za každého neprijatého migranta 250 tisíc eur. Pritom Slovensko je solidárne a na dobrovoľnej báze utečencom pomáha. Vypomohli sme Rakúsku, keď sme dočasne zobrali viac ako 1200 utečencov, integrujeme asýrskych kresťanov z Iraku, ale aj z iných krajín, poskytujeme našich expertov do agentúry Frontex, ktorá stráži a monitoruje vonkajšie hranice, financujeme humanitárnu pomoc, poskytujeme skutočné riešenia. Veď riešenie migračnej krízy nemôže byť len o nútených kvótach. V prvom rade musíme riešiť podstatu jej vzniku. Francúzsky prezident a ďalšie hlavy štátov pred rokom hovorili, že vonkajšie hranice strážiť netreba. Keď zistili, čo sa deje, otočili o 180 stupňov a dnes tvrdia to, čo sme my hovorili už na začiatku, že strážiť vonkajšie hranice musíme. Ako majú potom obyvatelia veriť politikom, ktorí od začiatku nepočúvajú odborníkov, ani seba navzájom. Netreba sa čudovať, že potom vyhrávajú voľby extrémisti, fašisti a všelijaké živly, ktorí tieto problémy síce v živote nevyriešia, veď ani nevedia ako, ale ľudia im dajú  hlasy, lebo hovoria presne to, čo ľudí trápi a čo chcú počuť.

Znamená to, že pri prehodnocovaní rozpočtu sa znova hovorí o kvótach?

Je to téma, ktorú otvára aj Komisia, aj niektorí politici. Slovensko požiadalo Európsky súdny dvor, aby sa tým zaoberal. Vezmime si, že utečenca, ktorý chce ísť do Nemecka, nasilu prevezú do Bulharska, alebo na Slovensko. On sa bude učiť slovenčinu, ale pri najbližšej príležitosti aj tak ujde do Nemecka. Nechápem prečo Európska komisia stále predkladá veci, ktoré rozbíjajú jednotnosť Európskej únie. Keby od začiatku riešila mnohé veci tak ako ich rieši dnes, nemuselo byť toľko migrantov v Európe.  Pritom sme tým, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, mohli túto pomoc poskytnúť efektívnejšie, bez trápenia,  bez mafiánskych skupín prevádzačov, ktorí vlani na tom zarobili šesť miliárd eur.

Rozpočet berie určite do úvahy aj energetickú úniu, ktorá je veľmi silnou témou.

Viac..  Vladimír Maňka: Potrebujeme lepšie materiály na zatepľovanie, ľudia sa pri požiari skôr udusia

O red

Odporúčame pozrieť

manka

Vladimír Maňka: Potrebujeme lepšie materiály na zatepľovanie, ľudia sa pri požiari skôr udusia

ŠTRASBURG / Európsky parlament požaduje bezpečnejšie materiály na zatepľovanie. V prípade požiarov budov, či domov, je …