EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / ČO NOVÉ VO SVETE / Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 21. týždňa 2016

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 21. týždňa 2016

Eurogroup „odklepla“ poskytnutie ďalšej časti pomoci pre Grécko

GRÉCKO: Podľa Medzinárodného menového fondu [MMF] sú súčasné rozpočtové ciele Grécka a ciele v oblasti rastu nerealisticky vysoké a mali by byť revidované smerom nadol. “Grécky dlh potrebuje reštrukturalizáciu. V analýze dlhu MMF uviedol, že iba málo krajín dokázalo zvládnuť v dlhšom období prebytok primárneho rozpočtu vo výške 3,5 % HDP. Taktiež je v krajine malá politická podpora hĺbkových škrtov, ktoré sú nevyhnutné, aby boli tieto ciele dosiahnuteľné. Podľa pracovníkov MMF by sa v prípade Grécka v dlhodobom horizonte nemalo počítať s primárnym prebytkom vyšším ako 1,5 % HDP. Zároveň uviedol, že predĺženie splatnosti záväzkov na úroveň do tridsať rokov by znížilo hrubú potrebu financovania krajiny o 7 % HDP do roku 2060,  uviedol analytický tím Poštovej banky. Odklad platieb do roku 2040 by mohol znížiť hrubé finančné potreby o ďalších 17 % HDP.

Ministri financií eurozóny združení pod hlavičkou Eurogoup uplynulý týždeň schválili Grécku poskytnutie ďalšej časti núdzovej pomoci vo výške 10,3 mld. EUR. Financie by krajina mala dostať v júli a použije ich predovšetkým na splácanie dlhov voči svojim veriteľom, prípadne aj na splatenie záväzkov v rámci domácej ekonomiky. Grécko zároveň žiadalo od EÚ aj zmiernenie ich súčasných dlhov, takúto dohodu však Eurogroup Grécku neponúkla. Predstavitelia Eurozóny však odsúhlasili dohodu, že zmiernenie dlhov bude Grécku ponúknuté v roku 2018 v prípade, ak to bude potrebné. Dohode a poskytnutej pomoci Grécku sa potešili aj investori na finančných trhoch, čo sa prejavilo poklesom výnosov z gréckych štátnych dlhopisov.

Po tom, ako Eurogroup odsúhlasila vyššie spomínané poskytnutie ďalšej časti núdzovej pomoci pre Grécko, si grécky minister financií Tsakalotos „brúsi zuby“ aj na zdroje z programu kvantitatívneho uvoľňovania [QE] Európskej centrálnej banky [ECB]. Jedným z cieľov gréckych reforiem totiž bolo získanie prístupu k programu QE, v rámci ktorého ECB nakupuje cenné papiere v objeme až 80 mld. EUR mesačne. Do ekonomiky krajín eurozóny tak dostáva nové peniaze. Grécky minister financií dúfa, že jeho krajina sa už čoskoro bude môcť zapojiť do tohto programu a že ECB bude opäť akceptovať grécke štátne dlhopisy ako zábezpeku za úvery pre grécke banky. Tsakalotos verí, že Grécko by sa na kapitálové trhy mohlo vrátiť budúci rok a že postupne by mohlo začať dochádzať aj k zmierňovaniu kapitálových kontrol v krajine. Kapitálové kontroly zaviedlo Grécko v lete 2015 a ich cieľom bolo zabrániť odlivu vkladov z gréckeho bankového sektora. Zrušenie kontrol bude závisieť od toho, ako sa vklady a peniaze budú do krajiny vracať.

Viac..  Nemecko: Súd zamietol žiadosť o opätovné uväznenie Carlesa Puigdemonta

NEMECKO: Nemecký súkromný sektor v máji rástol najrýchlejším tempom od začiatku roka. Zložený index nákupných manažérov [PMI], ktorý mapuje aktivitu v službách aj spracovateľskom priemysle, podľa predbežných údajov agentúry Markit posilnil na 54,7 bodu z aprílových 53,6 bodu. Výsledok bol najlepší od decembra 2015 a nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu, sa index udržal 37. mesiac v rade. Produkcia v spracovateľskom odvetví zaznamenala najvýraznejší prírastok od začiatku roka a v službách pribúdali pracovné miesta najrýchlejším tempom od decembra.

O dac

Odporúčame pozrieť

Horst Seehofe

Seehofer dal Merkelovej ultimátum, ak ho nesplní, začne konať po svojom

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer dal ultimátum kancelárke Angele Merkelovej. Kancelárka má podľa jeho vyjadrenia …