Europoslanci rokovali o nových plánoch na riešenie migrácie

Väčšina poslancov v rámci utorňajšej rozpravy s prvým podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom a šéfkou diplomacie EÚ Federicou Mogherini privítala plány na posilnenie spolupráce s tretími, najmä africkými krajinami, a to vo forme zvýšenia verejných a súkromných investícií na ich území s cieľom podporiť ich hospodársky a sociálny rozvoj a obmedziť tak prílev ich občanov do EÚ. Mnoho zákonodarcov však zároveň varovalo pred spoluprácou podľa vzoru dohody s Tureckom.

Zámerom Komisie je uzatvoriť dvojstranné dohody s vybranými krajinami – v prvej fáze Jordánskom a Libanonom a neskôr s Nigerom, Nigériou, Senegalom, Mali a Etiópiou, ako aj Tuniskom a Líbyou – s cieľom posilniť ochranu vonkajších hraníc EÚ, zvýšiť počet navrátených neúspešných žiadateľov o azyl v EÚ a zlepšiť životné podmienky migrantov a utečencov na ich územiach. Tieto na mieru ušité strategické partnerstvá by mali odmeniť krajiny za ich spoluprácu s EÚ a penalizovať tie, ktoré kooperáciu odmietnu.

Reakcie predstaviteľov politických skupín: 

•     Manfred WEBER (EPP, DE) podporil myšlienku rozšírenia investičnej iniciatívy po vzore Junckerovho plánu na africké krajiny, ako aj penalizáciu krajín, ktoré nebudú chcieť spolupracovať s EÚ.

 •     Gianni PITTELLA (S&D, IT) vyzval na skutočné globálne partnerstvo s Afrikou, ktoré by sa netýkalo iba migrácie, a podčiarkol spoločné výzvy, ktorým EÚ a Afrika čelia.

 •     Helga STEVENS (ECR, BE) podporila finančnú pomoc pre africké krajiny, zároveň však vyzvala na posilnenie kontrol na vonkajších hraniciach, zintenzívnenie boja proti pašerákom a účinné navracanie migrantov, ktorí nemajú nárok na azyl v EÚ.

 •     Guy VERHOFSTADT (ALDE, BE) varoval pred spoluprácou s africkými krajinami na rovnakej báze, na akej je postavená dohoda medzi EÚ a Tureckom. Prístup založený na peniazoch výmenou za kontrolu migrácie nie je cestou vpred, vyhlásil.

 •     Barbara SPINELLI (GUE/NGL, IT) kritizovala myšlienku spájania hospodárskej spolupráce s kontrolou vonkajších hraníc a účinnou readmisnou politikou a označila ju za príklon k extrémnej pravici.

 •     Judith SARGENTINI (Zelení/EFA, NL) varovala pred zopakovaním chýb urobených pri dohode medzi EÚ a Tureckom, ako napríklad financovanie posilnenia pevnosti Európa namiesto využitia peňazí na znižovanie chudoby a boj proti nerovnosti.

 •     Rolandas PAKSAS (EFD, LT) vyhlásil, že plán na kúpenie si afrických krajín s cieľom zastaviť migračné toky je neudržateľný.

 •     Harald VILIMSKY (ENF, AT) kritizoval veľkých nemeckých automobilových producentov automobilov, ktorí podľa neho privítali arabskú jar a následný prílev lacnej pracovnej sily do EÚ.

Reakcie slovenských poslancov

“Pri riešení migračnej krízy musíme úzko spolupracovať s našimi susedmi. Bude dôležité nájsť nové finančné zdroje pre rozvojové a humanitárne projekty na území mimo Európskej únie. Prijímanie azylantov by malo byť založené na princípe obojstrannej dobrovoľnosti,” uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

 

Viac..  Francúzsko čakajú budúci rok dôležité voľby, avšak výhra Macrona nie je istá

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

komisia

Európska komisia navrhla opatrenia na zabezpečenie rovnakej odmeny za rovnakú prácu

Európska komisia (EK) prezentovala vo štvrtok návrh smerujúci k transparentnosti odmeňovania, podľa ktorého by mali …