EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / POLITIKA / J. Kiššová: Od TTIP očakávam otvorenie amerických trhov pre malé a stredné podniky
Kissova
Jana Kiššová, podpredsedníčka SaS. PHOTO: archív SaS.

J. Kiššová: Od TTIP očakávam otvorenie amerických trhov pre malé a stredné podniky

Členovia parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti sa stretli s členkou vyjednávacieho tímu medzi USA a EÚ ohľadom zmluvy TTIP Christinou Sevillou, ktorá sa venuje problematike malých a stredných podnikov. Na neformálnej diskusii sa hovorilo o rôznych prekážkach, ktoré bránia malým a stredným podnikom z EÚ uplatniť sa na trhoch USA, čo platí aj naopak, ak chcú americké malé a stredné firmy podnikať v rámci únie.

Medzi tarifné bariéry patria clá, ale ešte väčšie prekážky pre malé a stredné podnikanie medzi USA a EÚ predstavujú odlišné legislatívne a technické normy. Členovia Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti sa prostredníctvom svojej predsedníčky Jany Kiššovej (SaS) stotožnili s výhradami, že negociačné rokovania ohľadom TTIP sú zbytočne vedené v tajnosti, čím sa len pridávajú argumenty kritikom zmluvy.

Viac..  NR SR: Poslanci posunuli do druhého čítania nový zákon o kybernetickej bezpečnosti

Predsedníčka Kiššová zároveň vyjadrila zhodu v názore, že práve malé podniky sú najviac postihnuté bariérami pre export svojich výrobkov, pretože nemajú k dispozícii také administratívne zázemie, ako veľké podniky. Predmetom diskusie boli aj rôzne otázky ohľadom vzájomného uznávania si certifikátov zhody. „Stretnutie nám dalo nádej, že bariéry, ktoré dnes bránia malým a stredným podnikom uplatniť sa na trhoch EÚ a USA, sa podarí odstrániť alebo aspoň minimalizovať. Liberalizácia obchodu prispeje k rozvoju podnikania a vzniku nových pracovných miest,“ povedala Kiššová.

Zástupkyňa americkej strany Christina Sevilla informovala o postupe negociačných rokovaní s tým, že zmluva by mohla byť uzavretá do konca roku 2016. Rokovanie sa uskutočnilo v rámci série informačných rokovaní americkej delegácie po Európe.

O dac

Odporúčame pozrieť

emisie

EÚ sprísňuje pravidlá v záujme bezpečnejších a ekologickejších automobilov

Európsky parlament, Rada a Komisia dosiahli politickú dohodu s cieľom významne zvýšiť úroveň kvality a …

 • Karol

  Riadna znoska hluposti; TTIP je dobry akurat pre americke firmy, to je vsetko. USA potrebuju niekam umiestnit aj svoj brak.

 • Michal

  Všetko funguje ako má. Pracujeme bez problémov s USA a Kanadou a nevidím v tom teraz problém a hlavne dôvod prečo by sa to malo meniť. Navyše trh USA má čo ponúknúť EU pretože v EU má ešte kto čo sem tam peniaze, ale v USA je trh preplnený a nemáme mu čo ponúknuť. … tak pre koho je toto výhodné ??? EU si sem pozýva týchto lobistov alebo USA ich sem posiala sama pretože vie že USA túto zmluvu potrebuje a EU nie?…

 • Slobodný Občan

  USA sú iba umelá zem.Tieňová vláda,už pomaly uteká z USA do Ázie a táto Slulíková opičia krava ,vymýšľa perpetuum mobile.Janka Kišová hor sa do pralesov v Amazónii a hľadať banány a počúvať vreskot opíc a papagájov.:-)

 • buster21

  to su ake picoviny .. cely tipp je pre americke korporacie ako sa zbavit europskej legislativy. Malo je asi europa v podruci usa cez nato .. este treba tuto pojebanu zmluvu ktora postavi us zakony nad nase. Ako dovolit us korporaciam ovplyvnovat europske normy? ….kissovej pekne jebe … tych co sa chcu pod to podpisat treba podla mna zastrelit

 • Peter Malovec

  Ty si naivka, ide o to, že malí a strední podnikatelia zruinujú tak ako vtedy, keď na Slovensko prišli potravinové reťazce. Všetci naivní predavači potravín skrachovali. Kiššová. Ty budeš Maďarka. Tí púo slovensky nerozumejú. To Ti fakt chýba logika alebo vôbec nejaký sedliacky rozum v hlave, že sa nevieš poučiť na histórii? http://www.mordechajkapusta.com/2015/06/vieme-co-je-to-zmluva-ttip-obchodna.html

 • www.svetforum.sk
 • www.svetforum.sk
 • Vlado Kugler

  Uz vidim ako euroski farmari obrabajuci 100 – 200 hektarove (a mensie) farmy, budu konkurenciou pre americkych a kanadskych farmarov obhospodarujucich 1000 a 2000 hektarove farmy a este navrch pestujucim genetcky modifikovane rastliny. Tato tiezzastupkyna ludu je alebo velmi, velmi tupa, sprosta je malo k vyjadreniu skutkoveho stavu, alebo velmi, velmi uplatena. Ak neveri sedliackym poctom, nech sa spyta na nazor trebars exministerky SR Schmoegnerovej, co teraz sedi v poprednej bankovej institucii v Londyne a ta jej vysvetli odborne o aku snahu nadnarodnych korporacii USA a Kanady polozit Europu hospodarsky na lopatky sa jedna.

 • Cudujuci sa

  Skoda komentovat taketo ‘naivne, prihluple nazory’ osoby co o tom nic nevie, len cosi, kdesi jej niekto nieco povedal!

 • Chosé Mertanlízo